Slovo šéfredaktorky - Pochmurný listopad?

Právě před deseti lety jsem přistála (tedy po velkých turbulencích, kdy dívka vedle mne musela použít pohotovostní pytlík) v Sydney v Austrálii. 17. listopadu v 17 hodin, 7 let po sametové revoluci jsem měla besedu v Sokole. Bylo to báječné setkání s báječnými lidmi, z nichž mnozí jsou mými dobrými přáteli dodnes a já si toho velice vážím. Počasí bylo typicky jarní, 25-27 stupňů Celsia, kytky voněly, ptáci řvali (v Austrálii se o jejich "zpěvu" dá těžko mluvit), a moře na Bondi Beach mi ukázalo, zač je toho loket, když do něho člověk vleze a nemá patřičné vědomosti či zkušenosti, jak s ním zametou vlny. Byl to nádherný čas, který už asi nezopakuji, ale mám jej ve svém srdci, ve své mysli a popsala jsem jej do knížky. Knížce jsem za deset let nenašla vydavatele, což je moje chyba, protože když čas věnuji Českému dialogu, nemohu jej věnovat už ničemu jinému.
Ale co bych ráda zmínila, viz titulek: Tehdy, v roce 1996 jsem cestovala tři měsíce po Austrálii v místech, kde žijí našinci, měla jsem s nimi besedy i jiná mnohá setkání. (Mimochodem, víte někdo, zda-li existuje ekvivalent slova beseda v jiných jazycích? Jestli ano, prosím napište.)
Na besedách a setkáních se mnohdy ozvaly kritické hlasy na naši novou, vznikající demokracii. Ach, jak já jsem ji bránila! Bila jsem se v prsa za Václava Havla, za Václava Klause, za Petra Pitharta a za mnohé další novodobé "papaláše". Vysvětlovala jsem, že nelze tak rychle všechno změnit, že všechno chce svůj čas, že ale mají DOBRÉ ÚMYSLY A PROGRAMY, že to jistě bude mnohem lepší za pár dalších let.
Tehdejší vláda by mne měla zlatem platit za takovou propagaci v zahraničí! Místo toho jsem se po návratu dozvěděla, že Český dialog je víceméně v krachu. A to proto, že ekonomická a politická situace se v naší zemi silně zhoršila. Firma jménem strana ODS například měla podivné mrtvé sponzory, což navnadilo některé její členy rozdělit stranu na dva kousky a ten druhý pojmenovat Unie Svobody. Možná byl ten nápad ušlechtilý, nicméně, kde je strana dneska? Nevím, ať koukám doleva či doprava, dopředu či dozadu. Prostě není. Její bývalá předsedkyně Hana Marvanová (byla mi sympatická) odstoupila a porodila další děťátko (což je určitě milejší záležitost než sedět celé dny v poslanecké sněmovně mezi - jemně řečeno - narcisy, mocichtivci a korytáři všeho druhu.)
Dostala jsem dnes dopis - článek od pana Čestmíra Hofhanzla, bývalého poslance, který popisuje ze svých zkušeností sedmnáctiletou situaci v naší zemi. Je to tak smutné čtení, že jsem jej odmítla uveřejnit. Že jej jen nabídnu zájemcům poslat e-mailem. Ale je to čtení velmi výstižné. Je o falešné sametové revoluci, o tom, jak si gauneři z minulého režimu urvali kus moci v novém režimu, jak využili "naivních idealistů" které jako bílé koně strčili dopředu a pak je buď zkorumpovali nebo vyhodili, o zaplacených novinářích, zcenzurované televizi a rádiu, o tom, že všechno je pěkná komedie pro voliče, kteří jsou voleným zástupcům dobří jen právě pro to zvolení a jinak jsou pro ně jen plebs a lůza z ulice. Skoro se mi tomu chce uvěřit. Když si přečtu, že komunistický boss a bývalý estébák Filip, jinak místopředseda parlamentu (!!!) na dotaz novinářky, jestli se nestydí, že bere měsíčně sto tisíc, zatímco jeho dělníci, za které tak bojuje, berou jen patnáct, odpoví, že se nestydí, protože si to za svou práci zaslouží, oněmím. A když pak tento nestydatý soudruh za nějaký čas řeční u hrobu hromadného vraha Gottwalda a dovolává se jeho zásluh za potlesku vzteklých a zakysaných staříků, kteří litují zářných minulých "zítřků", omdlívám. Když se za půl roku (!!!) nedokážou po volbách "naši zástupci" domluvit jak sestavit vládu a každý den každý z nich mluví něco jiného, ptám se, jak je to možné? Když čtu denně v novinách, jak jsou gauneři, kteří se mezi sebou střílejí (kéž by se vystříleli úplně) propojeni s policií a vládou, ptám se: tohle je ta demokracie? Takhle že se žije v krásném státě uprostřed Evropy, který založil Masaryk?
Ne, nechce se mi věřit, že svět a potažmo situace v naší republice je jenom špatná. Vždyť já sama znám tolik dobrých lidí, a to dokonce některé i v parlamentu, spíše však v senátu, na magistrátu, dokonce u soudů, nemluvě o stovkách mých přátel z řad umělců, spisovatelů, z řad mých milých čtenářů a báječných lidí nejrůznějších profesí. Mají to však mezi výše zmíněnými dosti těžké. Ale přece jen se občas něco podaří, když se lidé nebojí ozvat. Vždyť i Vladimír Hučín, kterého chtěly staré struktury srazit na kolena, díky veřejné podpoře nakonec zvítězil (viz str. 46)
Vážení čtenáři, než jsem se dopracovala ke konci článku, který jsem přerušila kvůli korekturám na Českém kalendáři, klepou na dveře vánoční svátky. A tak mysleme spíše na krásné věci a pojďme si udělat pohodu mezi svými blízkými. Třeba ten příští rok, který má v sobě sedmičku, bude o něco lepší.
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad