Komunistický radní pracuje pro nadnárodní společnost

Odpůrci stavby supermarketu se tomu podivují.
Člen Komunistické strany Čech a Moravy, člen brněnského městského zastupitelstva a člen investiční komise městské rady, hájí zájmy nadnárodní obchodní společnosti Ahold. Jako pracovník této firmy má zastupitel Jiří Eibel na starosti výstavbu supermarketů.
Odpůrci plánované stavby jednoho ze supermarketů v Brně však poukazují na to, že v jeho případě hrozí střet zájmů a navíc Eibelovo jednání považují za pochybené. "Je naprosto absurdní, že KSČM upozorňuje na nebezpečí fungování nadnárodních korporací, a přitom jejich zastupitelé pro ně pracují," tvrdí jeden z odpůrců stavby supermarketu, Martin Ander z brněnské pobočky sdružení Nesehnutí.
Ander také upozornil, že Eibelovo členství v investiční komisi městské rady hrozí střetem zájmů, neboť komise například navrhuje, jakým způsobem se bude město finančně podílet na stavbách souvisejících s budoucím supermarketem.
"Čí zájmy vlastně zastupitel Eibel v investiční komisi zastupuje? Zájmy svých voličů, zájmy své, nebo zájmy firmy Ahold?" podivuje se Ander.
Zastupitel Eibel však na svém počínání neshledává nic nesprávného. Podle něj společnost Ahold převzala a přebudovala tehdejší obchodní síť v souladu s právním řádem. Podle Eibela obchody provozuje na vysoké úrovni a zaměstnává v republice zhruba jedenáct tisíc lidí.
"Navíc podle mé zkušenosti se zahraniční firmy chovají k zaměstnancům leckdy lépe než domácí," uvedl Eibel. Tvrdí, že tedy není nic špatného na tom, když jako zaměstnanec zodpovědný za stavby pro tuto firmu pracuje. Odmítá také možnost, že by v tomto případě šlo o střet zájmů. "Když se konala obchodní soutěž na investora v této lokalitě, já jsem vůbec nevěděl, že se jí Ahold zúčastnil," prohlásil Eibel.
Navíc zdůraznil, že je zastupitel městského zastupitelstva a o investici Aholdu rozhodovalo zastupitelstvo místní. Problém nevidí ani v souvisejících investicích, které by mělo platit i město. "Výstavba lávky přes silnici, o kterou v tomto případě jde, jsem v době, kdy se o ní jednalo, vůbec neměl ve firmě na starost," odmítá jakékoliv nařčení člen KSČM.
Odpůrce stavby Ander však s jeho argumenty nesouhlasí. "Je to zvláštní. Oficiálně proti těmto firmám komunisté bojují, a přitom jim pomáhají budovat nová odbytiště," prohlásil Ander.
O stavbu supermarketu na sídlišti Nový Lískovec se vedou spory již několik měsíců. Část obyvatel sídliště výstavbu areálu firmy Ahold odmítá. Má vyrůst na posledním volném prostranství v centru desetitisícového sídliště. Spor se vyhrotil, když zástupci nadnárodní firmy prohlásili, že pokud nebudou moci postavit nový supermarket, současnou samoobsluhu, jedinou velkou na sídlišti, bez náhrady uzavřou. Odpůrci projektu z řad místních obyvatel to označili za vydírání a proti záměru firmy a místní radnice před několika měsíci sepsali i petici. Tu dosud podepsalo přes sedm set obyvatel.
Dušan Stuchlík, Lidové noviny 12. listopadu 2001
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad