Stalo se v září

10 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

V 10 hod. dopoledne přijal prezident Václav Klaus premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka. Ten ho seznámil se složením nastupující vlády. V 11.30 hod. se prezident oficiálně rozloučil se členy odstupující vlády Jiřího Paroubka.

Ministrem zahraničí se stal Alexandr Vondra, disident, který se podílel na vzniku Občanského fóra v roce 1989 a byl mj. velvyslancem v USA.

2. září

Česká katolická církev protestuje proti koncertu zpěvačky Madonny, který označuje za urážku náboženského cítění. Madonna při něm mj. paroduje ukřižování Krista.

3. září

Komunistický poslanec Josef Vondruška pracoval před listopadem 1989 dvacet let jako "vychovatel" ve věznici v Minkovicích u Liberce. Mezi jeho svěřenci byli i političtí vězni, např. Jiří Gruntorád. KSČM oznámila, že o poslancově minulosti ví, ale vylučuje z jeho strany jakoukoli šikanu vězňů.

4. září

Poslední školní rok se bude učit postaru. Od září 2007 budou muset školy a učitelé využívat osnovy, které si postaví "na míru". Odpadnout má učení nazpaměť a naopak se má v dětech rozvíjet vlastní myšlení.

5. září

Premiér M. Topolánek oznámil, že z předvolebních slibů se jeho vládě asi mnoho uvést do života nepovede, ale slíbil, že z peněz EU získá co největší balík.

6. září

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM, chce svolat mimořádný sjezd a "zřeknout se Klementa Gottwalda". Pak se prý komunisté stanou akceptovatelnou stranou pro politické partnery.

7. září

Rozhodnutí o tom, zda se u nás postaví americká protiraketová základna, bylo odsunuto na prosinec. V listopadu se bude konat summit NATO v Rize. S touto informací zajímavě koresponduje fakt, že vojenská kontrarozvědka odhalila v Česku cizího špiona, který se snažil získat tajné informace o NATO a Evropské unii. Agentem byl občan Ruské federace.

8. září

Třiadvacetiletý Čech, který ubodal k smrti svou brazilskou přítelkyni, byl v americkém Dokvetu odsouzen k doživotí. Martin Novotný nebude mít možnost podmíněného propuštění.

9. září

Česká republika a dalších šest států EU by měla zvýšit spotřební daň na pivo. Půllitr by tak zdražil asi o padesátník. Nový ministr financí V. Tlustý je tímto požadavkem rozhořčen.

10. září

Do Prahy se chystají vyšetřovatelé z Polska. Budou vyslýchat členy Grossovy a Špidlovy vláda v souvislosti s privatizací Unipetrolu a údajného miliardového úplatku.

12. září

České hranice se říjnu 2007 otevírat nebudou. Podle evropského komisaře pro justici a vnitro jsou vinny potíže při vytváření centrální databáze osob (tj. otisky prstů a biometrická data). Pasy nebudeme do států Unie potřebovat až od roku 2009.

13. září

Ústavní soud zrušil prezidentovo rozhodnutí odvolat z funkce předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Václav Klaus neodvolatelnost soudců označil za nebezpečný posun ve vývoji naši demokracie.

13. září

Premiér M. Topolánek kdysi vlastnil zadluženou firmu VAE. Věřiteli však údajně nebyl vyzván k plnění závazků a tak prodal svůj podíl na koupil si za něj byt. Nejedná se tedy prý o úvěrový podvod.

Nový ministr kultury Martin Štěpánek ze dne na den odvolal z funkce ředitele Národního divadla v Praze Daniela Dvořáka. Důvodem je údajné špatné hospodaření.

15. září

Počátkem října se na zámku v Lánech stane hostem prezidenta V. Klause exprezident V. Havel. Jejich vzájemný (až kontroverzní) vztah ovlivnil výrazně porevoluční vývoj u nás.

16. září

Na českém internetu se objevila objednávka na vraždu. Jednatřicetiletý muž poslal "zájemci!" fotografii své ženy, seznam jejích léků i podrobnosti o zaměstnání. Soud tento novátorský postup ocenil na 11 let vězení.

18. září

V zahraničí má naše republika pohledávky ve výši přes 25 miliard korun. Nejvíc nám dluží Kuba, ale Fidel Castro s naší vládou odmítá o splácení 5 miliard korun jednat.

19. září

Dvojí vraždou a následnou sebevraždou skončil letitý spor o akcie. Bývalý šéf technických služeb P. Slíva zastřelil ostravskou advokátku I. Kabzanovou a pak v Havířově náměstka primátorky M. Balšána. Slíva vlastnil akcie za 104 tisíc korun teď je chtěl prodat za šest milionů.

20. září

Nejvyšší tibetský duchovní XIV. Dalajláma přijal od Václava Havla pozvání na říjnové Forum 2000. Češi na jedné straně volají po dodržování lidských práv v Tibetu, na straně druhé se však bojí komunistické Číny a jejích ekonomických sankcí vůči nám.

21. září

Ministr Ivan Langer oznámil, že je odposloucháváno asi 20 politiků a novinářů. Mluvil o "štěnicích" v poslanecké sněmovně, budově Českého rozhlasu, na ministerstva vnitra a v soukromých bytech. Skandál je to obrovský. Bývalý premiér J. Paroubek nařčení označil na paranoidní a obludnou konstrukci.

22. září

Nová vláda zrušila dva roky pracující odbor pro informování o evropských záležitostech. Zbude z něj jen pět lidí a ti budou převedeni pod ministerstvo pro místní rozvoj.

23. září

Odborníci na odposlech žádné zařízení v prostorách sněmovny nenašli.

24. září

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v televizi oznámila, že nikde žádné "štěnice" nalezeny nebyly.

25. září

V Praze byla vyhlášena mimořádná bezpečnostní opatření. Na město chtějí podle zpráv ze zahraničí zaútočit teroristé. Podle všeho se jedná o napadení objektů, spojených s židovskou komunitou.

26. září

Ministerstvo vnitra přiznalo, že u policie pracuje asi 800(!) bývalých členů státní bezpečnosti.

27. září

Své 75. narozeniny oslavila pražská Zoologická zahrada, kterou za tu dobu navštívilo přes 47 milionů návštěvníků. Prvním obyvatelem Troje byla lvice Šárka.

Velké oslavy se chystají na příští rok, kdy charakteristická plochá láhev s bylinným likérem oslaví 200 let putování do světa. Jmenuje se Becherovka.

28. září

Podivný vztah panuje mezi občanskými demokraty na radnici v Kladně a otcem hokejisty. Jaromíra Jágra. Jeho firma Energie dostává už deset let lukrativní zakázky bez výběrového řízení.

29. září

V říjnových volbách pravděpodobně obhájí svůj primátorský post Pavel Bém z ODS. Jeho soupeřce Petře Buzkové (bývalá ministryně školství v minulých vládách ČSSD) škodí její příslušnost k sociálním demokratům.

30. září

Světoznámý americko-český režisér Miloš Forman se zastal Mozartovy opery Idemeneo, která byla stažena z jeviště berlínské opery. Označil za nebezpečné bát se případných negativních reakcí muslimů. "Pokud se jednou začneme před extremisty třást, budeme nakonec všichni nosit stejnokroje Mao Ce-tunga.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012