Svatováclavské slavnosti

Od roku 1936 se znovu uskutečnila jakási vigilie před slavností sv. Václava na Václavském náměstí, v jeho dolní části. Vše uváděl P. Kelnar, farář od Panny Marie před Týnem, vystoupil svatovítský sbor, trubači a z Kristiánovy legendy četl úryvky Radovan Lukavský. V závěru hodinového programu promluvil P. Alois Kánský:
Můžeme-li věřit historikům, pak v době vlády knížete Václava jsme ročně do Německa posílali 120 volů a 500 hřiven stříbra. Možná, že bychom mohli navrhnout vládě Spolkové republiky, aby se některé tradice obnovily. Do Německa bychom mohli posílat volů třeba 500 a řečeno slovy Jana Wericha: "Považte, jak by se to tady propucovalo."
O těch stříbrných hřivnách bych už tolik nemluvil, protože ty bychom potřebovali spíš tady.
Všimněte si, že v naší zemi nemáme jediný vítězný oblouk, který by připomínal nějakou vyhranou bitvu. Zato máme Maroldovo Panoráma Bivy u Lipan. Zřejmě, řečeno slovy Járy Cimrmana, připomínáme si naše slavné prohry
Na tomto náměstí je socha Sv. Václava, který pozemsky viděno prohrál, byl zavražděn. Na Staroměstském náměstí je socha Jana Husa, který také prohrál, byl upálen. Ale právě u těchto soch se shromažďují lidé v osudových chvílích národa. Nikdo nejde na vrch Vítkov, kde je největší jezdecká bronzová socha na světě, představující Jana Žižku, který nikdy žádnou bitvu neprohrál. Lidé tam nejdou aby si říkali: "To byl borec, ten nám pomůže." Hlásíme se k těm pozemsky poraženým, jako bychom cítili svou vlastní slabost a naději, že pozemskou prohrou všechno nekončí.
Václavova krev se vsákla do české země, jako Kristova krev do té palestinské. Možná právě proto i dnes tady přes všechny překážky a těžkosti křesťanství žije.
P. Alois KánskýJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad