Slovo šéfredaktorky - Září

Minule jsem v tomto slově sbírala houby a šišky a slibovala jsem, že nic nenapíšu o nekončícím boji mezi dvěma šéfy politických stran - jednom jasně vítězném, druhém téměř blízko výhry, leč přece jen o kus prohravším, což on ignoruje a je nepříčetný.
Ale krásné léto skončilo a já jsem se musela vrátit do Prahy, číst noviny, poslouchat rozhlas a televizi a přijímat spoustu e-mailů. Věřte, a mnozí mne tak i znáte, že jsem člověk naveskrz pozitivní a optimistický, až někdy zvaný idealisticky naivní. Takže, když napíšu, že se mi zdvihá žaludek ze vší té politické "kultury", která u nás panuje, kdy se každý snaží urvat jen co nejvíc "do žlabu", kdy vycházejí najevo nové a nové skandály, kdy je policie, soudy a vlastně i řada dalších, kteří o něčem rozhodují (chápej s něčím, co souvisí s mocí a penězi) zjevně zkorumpována, kdy se najímají nájemní vrazi, aby zabili nepohodlné svědky, atd., atd., já už více teď psát o tom nebudu. (Snad jen trochu na stránku U nás v Kocourkově?Také jsem si teď vzpomněla na jednu naši čtenářku z Venezuely, která v polovině 90. let přijela do Prahy a vyprávěla, že na tom ještě nejsme tak zle, ale že to může přijít, že mocní si drží moc všemi způsoby a když jim je někdo nepohodlný, prostě jej pozvou na vyjížďku po Amazonce, kam zcela "náhodou" spadne a dravé piraňě se již postarají o to, aby už nezlobil.)
Měli jsme však teď v Praze i jiné události.
14. září byla v Praze 2, v ulici Jana Masaryka 22, odhalena pamětní deska a busta u příležitosti 120. výročí narození muže, jehož tragická smrt po komunistickém puči v roce 1948 nebyla dosud objasněna. Slavnost to byla důstojná a zakončena koncertem České komorní filharmonie na Novoměstské radnici.
Poté následoval Týden zahraničních Čechů. Na dvě stě se jich sjelo ze světa, z Východu, Západu, Jihu i Severu. A kdo si vzpomene na můj úvodník v letním dvojčísle 7-8 s názvem Krajanská nadělení, ví o čem mluvím, když řeknu, že pokračovala. Tolik milých setkání se "starými" známými, s přáteli, tolik přednášek na krajanská témata. (Podrobněji na stránkách aktualit.) Bohužel, jak bylo nutno konstatovat, za tři roky, kdy se minulý Týden v Praze konal, se kromě krajanského vysílání, na kterém má především zásluhu Čs. rozhlas, nesplnilo zhola nic z toho, bylo plánováno a žádáno na závěrečném usnesení. Krajané dodnes u nás nemají patřičného vládního partnera pro jednání na úrovni?(Něco o tom říká téměř naprostý nezájem našich novinářů a reportérů o tento Týden.)
Pozitivní jistě je naopak aktivita krajanských spolků, ale hlavně jednotlivců v oblasti médií a komunikace. Dvě nové česko a slovenské televizní stanice z USA, velmi dobře se rozvíjející rozhlasová vysílání z postkomunistických zemí, využívání internetu apod. Třetí den zasedání, které bylo věnováno čs. médiím ve světě, bylo skutečně velmi zajímavé a podnětné.
Také jsme oslavili svátek Sv. Václava. Mimochodem, víte někdo, kolik je v Praze jeho soch a jemu zasvěceným kostelům? Za správnou odpověď pošleme pisateli pěknou knížku.
A nakonec - stále máme ještě příjemné, téměř letní počasí?
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad