KAREL HAŠLER, jak ho neznáme

Dne 22. prosince 1941 byl nacisty v koncentračním táboře Mauthausen zabit jeden z nejpopulárnějších skladatelů českých písní, herec Národního divadla, filmový herec a zpěvák, Karel Hašler.
Ku příležitosti šedesátého výročí této tragické události se koná komponované představení hudby a autentických vzpomínek přítomných hostů jako je syn Karla Hašlera Thomas a další.
Účinkují:
Hudební skupiny Archeus a Šlapeto, Jiří
Hanák a Pavlína Filipovská. Režii představení má Ján Simkanič.
Karel Hašler byl velkým obdivovatelem Prahy. Narodil se zde a působil zde jako herec, nejprve na různých scénách, později řadu let v Národním divadle. Účinkoval také v řadě filmů, ale jeho velkou láskou byly písničky o Praze, jichž složil a zpíval na desítky. Mnohé z nich zlidověly. Připomeňme např. tituly Strahováček, Po Starých zámeckých schodech, Večer za Strahovskou branou, Nad Prahou tančily hvězdičky, Před vejtoňskou hospodou, Hradčany krásné, Vltavo, Vltavo, Čí je Praha? Naše!
Kromě toho skládal i písničky reagující na politické události, např. Studentská či Kampak na nás bolševici. Největší popularitě se dostalo jeho skladbě Ta naše písnička česká.
Pořad k poctě Karla Hašlera se koná
v neděli 9. prosince t. r. v Divadle U Hasičů od 18 hodin
(Římská 45, 120 00 Praha 2, pokladna otevřená denně od 13 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 13 hod. Tel. 2251-8716, 2251-6910.)
e-mail: strizovska@yahoo.com
Pořádá Mezinárodní český klub, spolupořádá Hlavní město Praha
Finančně přispělo Ministerstvo zahraničí ČR
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad