Rostou? Rostou!

Když jsme v osmašedesátém roce přišli do Nizozemí, byli jsme překvapeni množstvím hub ve zdejších lesích. Žijeme totiž v provincii Limburk, která se od ostatních provincií liší tím, že jsou zde vedle lesů dokonce i pahorky. U našich nových "spoluobčanů" jsme byli považováni za hazardéry, když jsme jim líčili, co vše se s houbami dá dělat. Dávají přednost žampionům, šitake houbám či hlíze ústřičné, které mohou koupit v obchodě a jenom takto mají jistotu, že se neotráví.
Jejich postoj k divoce rostoucím houbám je způsoben nedůvěrou a neznalostí.
Vzpomínám si, jak v jednom kempinku na severu Norska, jedna velice sympatická Holanďanka se ptala manželky, která právě nesla z lesa hříbky, co s nimi míní dělat. Byla vyloženě šokována, když slyšela, že to bude naše večeře. Následujícího rána jí to nedalo a opatrně škrábala na náš stan a ptala se, zda žijeme.
V Nizozemí ostatně platí zákon, který zakazuje sběr hub v chráněných oblastech. Sbírá-li někdo v lese houby, je to zpravidla Čech, Němec a v poslední době Polák. Je samozřejmé, že sběr hub je zde spojen s komickými příhodami a zážitky. Jednou, v začátcích našeho pobytu zde, jsme v lese viděli dvě malá děvčátka, která nás pozorovala, jak se pídíme po houbách. K našemu překvapení volala česky: "Mamíí, mamíí, oni nám to tu vysbírají." Manželka je šokovala, když česky zavolala ,,ale nevysbírají", děvčátka opět hlasitě informovala matku: "Mamíí, mamíí, to nejsou Holanďani, to jsou lidi." Díky houbám vzniklo přátelství, které trvá dodnes.
Jednou jsme byli ve Švýcarsku překvapeni, když jsme v Laaxu, kde jsme byli na dovolené, viděli na stromech na kraji lesa tabulky s nápisy "Houby dovoleno sbírat jen v úterý a ve čtvrtek." Zrovna tak nezapomeneme na hodného pana hajného na Šumavě, který nám v osmašedesátém roce přinesl na naše tábořiště na horním úseku Vltavy pod Lenorou, kde celá naše parta tábořila, pytel hub. Tehdy jsme netušili, že poznáme také jeho syna (kterého pomoc spřátelených vojsk zahnala do Jihoafrické republiky) prostřednictvím exilového časopisu a později i osobně. Ale to by bylo vše látkou na delší vyprávění zrovna tak, jako o největších hříbcích, které jsme sbírali v kalifornském Yosemitee National Parku.
Karel Pokorný, Holandsko
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad