Dopis z Nového Zélandu

9 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Vážená paní šéfredaktorko,

Tento týden jsem v našem klubovním PO Boxu našel červnový výtisk vašeho Českého dialogu. Po otevření jsem jako první článek našel vaše Slovo šéfredaktorky. Po jeho přečtení jsem zůstal šokován a musel jsem si jej přečíst ještě jednou, abych uvěřil vlastním očím.

PRAVICE = SVOBODA. Nevím, jestli myslíte tu pravou pravici, zvednutou právě tak akorát do výše ve stylu jmenovaného Mussoliniho a nejmenovaného Hitlera - protože to byli ti ryzí pravičáci nebo ne? Nebo jejich skinheadští pohrobkové, co myslíte? Anebo se stačí ohlédnout jen kousek zpět, co všechno provedla a rozkradla ta "umírněnější" pravice našeho teď už téměř Sv. Václava Klause.

Víte proč vám píšu? Nejde o to, jaký mám politický názor. A souhlasím s vámi, že i současná vláda nadělala spoustu svinstva, stejně jako ta předchozí "svobodně-pravicová". Jde o to, že právě kvůli takovému politickému škatulkování, jaké jste předvedla (a možná pravidelně předvádíte, já nevím, jiná čísla jsem nečetl a ani nehodlám), jsem před 7 lety, ve svých pouhých 28 letech, opustil rodnou zemi a nemám chuť se do ní vrátit, dokud tam panují takové poměry. Jinak bych si musel ohýbat páteř a já vám nevím, jestli doprava je to o něco méně škodlivé než doleva, ale řekl bych, že na ortopedii by mi vynadali za oboje.

Na pravici i na levici jistě najdete spoustu slušných lidí a jde jen o osobni postoj a povahu, jak hodnotíte pravici nebo levici jako celek. Do toho ale nepočítám podvodníky a lháře, kterých také na obou stranách najdete víc než dost, jen bohužel v Česku v mnohem větším poměru k těm slušným než jinde v politicky civilizovaném světe. A to je problém naší země - nedokáže se těchto pijavic zbavit ani na jedné straně. Ani bych tyto lidi neřadil k pravici nebo levici - ti se budou přiživovat, kde se dá. A bude se to dít do té doby, dokud se jednak lidi nechají znovu a znovu nalákat pěknými řečmi těch samých podvodníků nebo jejich následovníků, a jednak dokud se nezbaví pravo-levého vidění jako vy a nezačnou jednoduše rozlišovat slušné lidi od křiklounů a podvodníků.

A řeknu vám ještě jedno - Bůh nám dal dvě ruce, ne jen pravou (nebo levou). Když si tu levou (nebo pravou) necháte useknout, jak daleko dojdete, dokud nepadnete na ústa? Levá je tu od toho, aby kontrolovala pravou a naopak, a občas se dokonce musí spojit (bud, když jimi sprásknete anebo naopak chcete vzdat dik Bohu, pokud vám to ovšem není všechno jedno a nemelete s nimi v klíně mlýnek). Naše země už zažila vládu i nadvládu pravorukých i levorukých, tak bych řekl, že je čas na vládu těch, kteří mají zdravé ruce obě a hlavně rozum. Takový trochu neo-Masarykismus, když už jsme u toho škatulkování, ale pak už to snad ani nebude potřeba.

Vývod z tohoto monologu je, abyste nám váš časopis neposílali, dokud nebude opravdu svobodně-nezávislý, nikoliv svobodně- pravicový nebo svobodně- levicový.

S krajanským pozdravem Jaromir Pistora Předseda Spolku Čechů a Slováků v Aucklandu

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012