Othellova žárlivost je věčná

9 2006 Kultura česky
obálka čísla

A Jagovy intriky též, stejně jako Desdemonina upřímná a bezelstná láska. Kdo se chtěl s klasikovou tragédií seznámit prostřednictvím pražských Letních Shakespearovských slavností, dostalo se mu porce shakespearovského vtipu, moudrosti a vrchovatě hereckého umu. Zkušený režisér Petr Kracik v jedinečném prostoru Pražského purkrabství, kde mnoha kulis netřeba, protože tu hrají historické zdi a věže, vykouzlil přitažlivé představení. Žádné pokusy o neobvyklou interpretaci, ale poctivý kus klasické práce s herci, krásné, době odpovídající kostýmy. Podmanivá melodie jediné písně (autorem je Jiří Cerha, člen legendárního CK Vocalu), kterou zpívá smutnící Desdemona, provází symbolicky v různých obměnách celým představením.

Herci hrají ve dvou alternacích. Variantě, kterou jsem viděla, se nedalo nic vytknout.

Mouřenína Othella výborně ztvárnil Michal Dlouhý, Jaga, druhou dominantní roli, Bořivoj Navrátil. Zloduch - našeptávač v jeho podání je opravdu odporný a jeho charakter z celé hry vystupuje nejzřetelněji. Křehkou a milující Desdemonu hrála stále lepší Lucie Vondráčková, statečnou chůvu, která doplatí smrtí na lásku ke své paní a k pravdě, Barbora Munzarová.

Letošní letní Shakespearovské slavnosti skončily, titulů se hrálo více (např. i již loni nastudovaný česko-slovenský Kupec benátský, kde v hlavní roli vyniká Bolek Polívka). Tuto krátkou glosu však můžete chápat jako pozvánku na příští léto, kdy se Shakespeare v Praze na Hradě opět objeví - a nechme se překvapit, s čím.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012