Rozhovor s Martinem Mejstříkem, senátorem za stranu Cesta změny

9 2006 Rozhovory česky
obálka čísla

Říká, že komunisté hrají falešnou hru a víra v komunismus je stejná jako víra v nacismus. Přejmenování komunistické strany by jí určitě ublížilo. Hrozí spojení rudých radikálů s teroristy z Al-Kajdy a žijeme v nebezpečí; komunismus bude nahrazen nacionálním socialismem. V řadách KSČM je mnoho udavačů Státní bezpečnosti, ti by za Listopad 1989 rádi zúčtovali.

Pane senátore, komunisté se brání srovnávání komunismu s nacismem. Přesto Ribbentrop-Molotov 23. srpna 1939 podepsali pakt mezi nacisty a bolševiky a německo-sovětskou smlouvu o úpravě hranic 28. září téhož roku.

Komunisté ruku v ruce s nacisty zlikvidovali Výmarskou republiku. A poté, co se ty dvě obludy chopily moci, jedna začala požírat druhou. Obě diktatury mají k sobě velmi blízko. Dokladem toho je zmíněný pakt Ribbentrop - Molotov. Existují svědectví z jednání v Moskvě, kdy si Stalin s Hitlerem vychvalovali, jak si pěkně rozdělí Evropu. Od začátku do konce hráli falešnou hru.

Po roce 1945 se v následujících pěti letech militantní komunismus prosazoval v jedné třetině světa. Množství lidí, žijících v komunistickém režimu odpovídalo před rokem 1989 více než jedné miliardě. Byla snad důvodem i vyhraná válka?

Ano. Vyhraná válka byla pro někoho důvodem vstupu do komunistické strany. Rusko se dokázalo ubránit Hitlerovi za cenu nesmírných obětí. V poválečném období Evropa spadla pod ruskou sféru vlivu. Demokraté byli hodně dezorientovaní, příliš podcenili nepřítele. Bez vlivu války by komunismus ve východní Evropě nezískal totalitu.

Třetina komunistů si přeje odvetu. Ale je to naštěstí jen jejich zbožné přání. I když člověk nikdy neví...

1. máje 2003 Milouš Jakeš sdělil, že 50. léta byla chybou, ale musí údajně vzniknout, cituji: "nějaká revoluční situace ve světě" aby došlo ke změně politického systému. Nechystají komunisté mezinárodní revoluci?

Zní to směšně. Můžu zopakovat slova ze sněmovny, že jsou demokraté, mají ve stanovách demokratickou cestu ke komunismu a pluralitní demokracii, k níž se hlásí. Na druhou stranu, když se podíváte do jejich interních dokumentů, hovoří soudruzi jinak. V tomto okamžiku je nesmysl, aby světová komunistická revoluce propukla. Ale po světě běhá spousta šílenců, je tu Al-Kajda. Hrozí nebezpečí, že radikálové, byť jde o rozdílné ideologie, se účelově spojí s komunisty.

Oldřich Tůma, ředitel Ústavu soudobých dějin AV ČR míní, že třetina komunistů se chce pomstít za Listopad 1989. Dá se spočítat procento těch, kteří by s námi "zatočili"?

Číslo slyším poprvé, ale podle toho, jak se chovají a jednají na svých interních schůzích, je jasné, že kdyby to šlo, budou chtít odvetu. Ale je to naštěstí jen zbožné přání. Zatím...

Pro ÚV KSČM pracuje řada informátorů, důvěrníků i agentů Státní bezpečnosti (StB). Například Vojtěch "Falmer" Filip, Václav "Izák" a "Vrba" Exner, Roman "Soběslav" Raczynski, spisovatel Milan "Hynek" Blahynka?

Strana estébáků, udivilo by mě, kdyby tam nebyli. Jsou aktivní v kalných vodách, v nichž se dokáží nejlépe pohybovat.

K akci "Zrušme komunisty" učitel Martin Vrba uvažuje: "Když se komunisté přejmenují, nijak to neublíží. Jejich voliči budou vědět, že ke změně názvu došlo vynuceně." Marxův bonmot hlásá: "žádná vládnoucí třída ze scény dějin neodchází dobrovolně."

Přejmenování strany by komunistům určitě ublížilo. Grebeníček, Filip, Exner v podstatě fungování komunismu nevěří. Oni mají ideu jako marketingovou značku. Registrují, že byla spousta komunistů, je jich asi kolem sto tisíc členů. Padesát procent věří sentimentálně v návrat starých časů. Proto se bojí ten název zrušit. Ovšem pomohlo by to v reálné politice, v Parlamentu ČR, leč přišli by o podporu členské základny. Ale každopádně bychom se komunistů zbavili?

Premiér Jiří Paroubek Vás a Štětinu nazval "komunistožrouty." Protože komunisté - dle něj - se chovají jako standartní politická strana.

Premiér Paroubek se v článku, kde o nás píše, odvolává na Jiřího Horáka, sociálního demokrata, po roce 1989 navrátivšího se z emigrace v USA. Ten chtěl vytvořit komunisty neprosáklou sociálně demokratickou stranu a narazil na pragmatiky typu Zemana, Paroubka & spol. Demokrata Horáka smetli a nekomunistické ČSSD se nedožil. Jsem přesvědčen, že by nám držel palce.

Funkcionáři KSČM se stále setkávají u hrobů rudých vrahů. Ve městech, kde jsou na radnicích aktivní, však nikdy nedovolí odhalení pamětních desek obětem komunistů, tyto spíše zesměšňují, znevažují?

Pokud si bude komunistickým myšlenkám věřit někdo doma, číst si Lenina, ať si ho čte. Problém je, jakmile se začne sdružovat, propagovat a prosazovat ho na veřejnosti. Což je úplně stejné s vírou v nacismus. Jsou státy, kde je neonacismus postaven mimo zákon. Proto se připojuji k aktivní represi.

Komunisté a sympatizanti Adolfa Hitlera se v Čechách beztrestně scházejí. I přesto, že na Policejním prezídiu se extremismem zabývá přes sto lidí. Policie prý v letech 2004-2005 řešila 5 případů propagace komunismu. Všechny byly tzv. "odložené". Kde je tedy chyba?

Myslím si, že vnitro, nebo spíše jeho velitelský sbor, je zralé na rozpuštění a znovupostavení. Policisté se stále neumí pohybovat v demokracii. Vycházejí z toho, že co je psáno je dáno a co není, není. Přesto podle paragrafu 260, který umožňuje stíhat komunistické extremisty, se bojí jednat. Jakž takž stíhají pravicový extremismus.

Lubomír Vacek z Klubu sociologů a psychologů je přesvědčen, že komunistická strana "proletářský internacionalismus už nahradila jakýmsi národoveckým socialismem", protože "marxismus byl účelově postavený na kritičnosti až nenávisti vůči čemukoli."

Proletářský internacionalismus je mrtev, to byla Kominterna, světová koncepce komunismu, která je dnes rozbita, rozdrobila se do národního socialismu. Proto hledají jiný koncept, národovecký socialismus. A je tu nebezpečí nacionálního socialismu.

Senátor Jiří Štětina již vloni v říjnu připomenul, že v programovém prohlášení KSČM je mnoho návodů k násilí, "násilnému svržení moci", v nichž se KSČM opírá o Marxe. Že jejich cílů lze dosáhnout jen násilným svržením celého dosavadního společenského řádu. Myslí si totéž senátor Mejstřík?

O tom mluvím. KSČM je opatrnější, protože má stanovy jakoby demokratické. V interních materiálech však citují Stalina a Gottwalda zcela nepokrytě. Směrem k veřejnosti jsou jejich výroky "jen" na hranici žalovatelnosti - jak už jsem říkal, mají skvělé právníky. Kolega senátor Štětina, má pravdu.

Ivan Kraus, spisovatel žijící ve Francii, říká, že 15 let po revoluci zakázat komunisty, když dávno vstoupili do parlamentu, je dost absurdní. A dodává, že Lenin i Chomejní dosáhli svého právě z neprůhledné ilegality.

To je hloupost omílaná pořád dokola. Nemá smysl probírat, co by bylo, kdyby. Vracet se do carského Ruska a pokoušet se aplikovat, co víme o fašismu a komunismu. Nechci podezřívat Ivana Krause, že je salónní komunista. Já jsem v roce 1990 byl pro zákaz KSČ. Takže po vstupu do politiky dělám jen to, co jsem myslel, že udělá Václav Havel, Petr Pithart a lidé z Charty 77.

Ale komunisté mají silnou voličskou základnu.

Mají. To byla právě slabina Výmarské republiky, že když nacisté nabírali na síle, tak se báli demokraté proti nim zasáhnout, protože používali demokratické postupy. Až do momentu, kdy v parlamentu nacisté a komunisté získali moc. Pak bylo pozdě. Nacisté ruku v ruce s komunisty demokracii rozbili.

Vladimír Putin vysokou školu rozvědky studoval pod krycím jménem "major Platov". V letech 1985 - 1989 v NDR řídil více než deset agentů a rezidentů, kteří měli také své agenty. Po pádu berlínské zdi spisy KGB odvezl do své země. Je možné, že by ještě dnes někoho vydíral?

Nelze to jednoznačně vyloučit? Celkem vzato, bylo by mi jedno, že je Putin bývalý KGBák, kdyby se dnes choval jako demokrat. V Putinově lebce je ale uhnízděn Marx, Lenin, Stalin.. Pro mne je vrah právě proto, jaká zvěrstva, genocidu, dovolil napáchat v Čečensku. Měl by mu to po pravdě řečeno občas někdo z mezinárodních politiků připomenout.

No vidíte, málem bychom zapomněli na Bělorusko, kde poslední prezidentské volby pochybně vyhrál diktátor Alexandr Lukašenko. Bývalý komunistický šéf zemědělského družstva, který zachoval KGB, zakázal používání starých běloruských symbolů, totálně ovládl média a pozavíral opozici. Mezi jeho "perly" patří skutečnost, že v roce 1996, kdy se ho opozice pokusila odvolat, zrušil parlament a prohlásil, že "ústavní soud je neústavní".

Lukašenko je vlastně z našeho pohledu směšná figura. Zní to až neuvěřitelně. Nejen, že řekl, co řekl, ale zakázal i staré symboly Běloruska. Na školách se nevyučuje běloruština, ale ruština. Jestliže vymře jazyk, zmizí kulturní tradice země. A z Běloruska se stane další ruská republika. Je otázka, kdo Lukašenka do funkce instaloval, drží ho v ní a čí má podporu. Běloruská opozice je poměrně silná, nicméně roztříštěná, hodně vyčerpaná a potřebuje mezinárodní pomoc.

Děkuji Vám za rozhovor a rozloučím se slovy Susan Sonntagové? "Komunismus je fašismus s lidskou tváří."

Rozmlouval: Pepíno Maraczi, červen 2006

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012