Stalo se v srpnu

9 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. srpna

Čerstvě vystudovaný lékař má ze všech vysokoškoláků největší šanci sehnat práci. Nejhůř vidí svou budoucnost absolventi agronomie, etnologie, politologie a kulturologie.

2. srpna

Už dva měsíce se politické strany pokoušejí sestavit vládu. Údajně jsou politici v útlumu!

3. srpna

V hlavním městě začala lovecká sezóna. V Praze uloví myslivci ročně zhruba stovku divočáků.

4. srpna

Česká vláda pošle obětem konfliktu mezi Libanonem a Izraelem 15 milionů korun.

5. srpna

Příroda se postavila proti účastníkům největšího skautského tábora v Evropě - jamboree Orbis 2006 v brněnském Mariánském údolí. Stany dvou a půl tisíce skautů zaplavila voda a děti musely být evakuovány.

7. srpna

Rozhazovačná politika Polska, Maďarska a Česka oddaluje přijetí společného platidla - eura. Snad se dočkáme v roce 2012.

8. srpna

Kontroverzní technoparty se už v Česku nebudou konat. Podle organizátorů proto, že ta letošní proběhla za spolupráce s policií a chybělo jí proto vzrušení.

9. srpna

Podle výzkumu veřejného mínění by začátkem srpna volilo ODS 41 procent voličů a sociální demokraté by měli o deset procent méně. Dosluhující premiér Paroubek řekl, že výsledky ovlivnily dovolené.

10. srpna

Pět lupičů, převlečených za policisty, uloupilo z vozu bezpečnostní služby ve Slavkově u Brna 80 milionů korun.

11. srpna

V Berlíně byla otevřena výstava, která dokumentuje odsun Němců z českého pohraničí. Zamlčuje, že to byl důsledek zvěrstev druhé světové války, kterou začali právě Němci.

12. srpna

Deset milionů korun bylo uloupeno na Kladně stejné bezpečnostní agentuře, která přišla před pár dny o balík 80 milionů korun. Jmenuje se Brink's C.L.

13. srpna

Kubánský diktátor Fidel Castro dostal v červnu 1972 titul doktor honoris causa University Karlovy za "rozvoj revoluční zákonitosti, rozvoj socialismu a zásluhy o světový pokrok". Dnešní vedení UK by mu rádo titul odebralo, ale s takovým případem její právní statut nepočítá.

16. srpna

Ve věku 87 let zemřel bývalý osobní tajemník Jana Masaryka Antonín Sum. V politickém procesu s Miladou Horákovou byl odsouzen na 20 let.

18. srpna

Manželka budoucího premiéra Pavla Topolánková chce kandidovat do Senátu za stranu Politika 21. Mirek Topolánek to označil jako pomstu za to, že se prozradil jeho milenecký vztah s poslankyní ODS Lucií Talmanovou.

19. srpna

Zemřel světoznámý dokumentarista Jan Špáta (74). Tématy Špátových filmů byly konečnost života, víra a vztahy. Jeho manželkou byla dokumentaristka Olga Sommerová.

19. srpna

Ostravská Romka Elena Gorolová vypověděla v newyorském sídle OSN, že byla nezákonně sterilizována. Souhlas sice podepsala, ale nerozuměla smyslu slova. Lékaři ji upozornili, že by další porod nepřežila.

21. srpna

V rámci vzpomínek na počátek okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy byl odtajněn dokument s názvem "Akce Bukanýr". Popisuje se v něm sledování Alexandra Dubčeka po sesazení z funkce prvního tajemníka KSČ a jeho působení ve funkci velvyslance v Turecku. Tam jej sledovalo několik agentů komunistické rozvědky.

22. srpna

Před pražským rozhlasem se včera konala vzpomínková slavnost v rámci 38. výročí okupace. Od jejího počátku do začátku října zabili nepřátelští vojáci 72 lidí, těžce jich zranili 276 a lehce 422. Loni se za okupaci omluvil polský exprezident Wojciech Jaruzelski a letos přiznal morální odpovědnost ruský prezident Vladimír Putin.

23. srpna

Složitá politická situace se projevila i na tradiční českobudějovické zemědělské výstavě Země živitelka. Po 33 letech tam nezazněl projev předsedy vlády - teď totiž máme dva: dosluhujícího Jiřího Paroubka a ještě nesloužícího Mirka Topolánka.

24. srpna

Českých vojáků je na zahraniční mise málo a proto nepojedou do Libanonu. V Kosovu jich slouží 500 a v Afghánistánu 220. Chybí i dvě stovky milionů korun na tuto pomoc.

25. srpna

V novinách se objevil harmonogram politického zemětřesení posledních hodin, jehož úhelným kamenem bylo prohlášení šéfa lidovců Miroslava Kalouska, že podpoří vládu sociálních demokratů zaštítěnou hlasy komunistů. ODS to totiž odmítla.

26. srpna

Lidová strana se vzbouřila proti spolupráci s komunisty a jejich šéfovi Kalouskovi nezbylo než rezignovat. Chystala se totiž i demonstrace před sídlem strany.

28. srpna

Před izraelským velvyslanectvím v Praze demonstrovalo asi 30 neonacistů. Chtějí jít do zahraničních armád a bojovat proti Izraeli. Většina z demonstrujících byla ozbrojena.

29. srpna

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa bude postaveno na Hagiboru v Praze 10. Pětipatrová budova bude sousedit se židovským památníkem a hospicem. Strašnický Hagibor byl seřadištěm, odkud za války odjížděly transporty Židů do koncentračních táborů.

30. srpna

Bývalý sbormistr světoznámého Bambini di Praga byl soudem v Hradci Králové osvobozen. Bohumil Kulínský byl obžalován z pohlavního zneužívání. Podle soudkyně dvě děvčátka "jen" osahával. Kulínského čeká ještě další žaloba za 47 (!) zneužití, projednávat se bude v Praze.

31. srpna

Na podzim nás čeká výrazné zdražování elektřiny, vody a kanalizace, nájemného, povinného ručení a také cigaret, piva, masa, brambor a pečiva. Zlevnit by měl zemní plyn.

Poznámka

Počasí bylo oproti červenci výrazně chladnější a lilo. Na dusno při jednáních o nové vládě a hysterii českých politiků to však nemělo žádný vliv.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012