Deset století architektury

6-7 2001 Kultura česky
obálka čísla

V minulých číslech jsme společně navštívili všechny expozice tohoto velkolepého výstavního projektu, ale pozornost si zaslouží i součást výstavy, věnovaná malým návštěvníkům -- dětem.

Ve lvích stopách
Děti mohou v jednotlivých expozicích plnit různé úkoly se svým průvodcem lvíčkem, který jim tak zprostředkovává výstavní poselství pro ně přijatelnou a zajímavou formou. K tomu jim slouží pracovní sešity, ve kterých najdou poučení, inspiraci i návod a zůstanou jako vzpomínka.
Hned při zakoupení vstupenky dostává malý návštěvník "lví pastelky" a při vstupu do jakékoliv expozice je mu zapůjčen polštářek a desky s pracovními materiály. Pak už je věcí malého stopaře, kde svého průvodce vystopuje a splní jeho úkoly. Samostatnou součástí projektu je "Lví stavebniště", jehož dílny a hutě naleznete pod Plečnikovým schodištěm. Skoro bych dala krk na to, že jste v tomto prostoru ještě nebyli, ale chce to se tepleji obléci. Ovšem pak zde můžete i s ratolestmi tvořit keramické kachle, třeba si troufnete i na chrlič, nebo postavíte zeď (kvádry unesete, neb jsou z polystyrénu -- i když -- Matýskovi přistál jeden zde instalovaným prakem vystřelený kvádr na hlavě a tak se asi v názoru na jejich hmotnost trochu rozcházíme. Inu, vše je relativní, a byly z toho slzy), také zeď můžete bořit -- již zmíněným prakem nebo jinak. Holčičky asi raději něco namalují, zatímco páni architekti mohou navrhovat půdorysy, ale společně pak lze tvořit vitráž, vyklenout strop katedrály nebo usednout k počítači.
"Ve lvích stopách" se jmenuje i CD ROM, který byl vytvořen pro děti a vydán jako do provodná složka výstavního pro jektu, a který vychází ze skutečnosti, že klikání je součástí životního stylu dnešních dětí. Interaktivní formou dětem přibližuje jednotlivá období s jejich stavebními a architektonickými slohy, umožní jim např. i zahrát si na různé dobové hudební nástroje, seznamuje s oblékáním, jídlem. Jedinou výtkou snad může být trochu pomalejší střídání volených objektů.


Marina Hužvárová
Foto autorka

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012