Zemřela Vlasta Průchová

První dáma české jazzové scény Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku.
Během své více než půl století trvající kariéry vystupovala s řadou špičkových orchestrů a muzikantů. Ráda vzpomínala na účinkování s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka.
Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem. S velkým úspěchem také vystupovala s Junior Triem, kde vedle jejího syna Jana hráli Miroslav a Alan Vitoušovi, všichni tři budoucí špičkoví jazzoví instrumentalisté a skladatelé.
Nejraději ovšem Průchová vystupovala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa.
Průchová patřila k nejvýraznějším osobnostem jazzu, hudby, jejíž kolébkou je jižanský New Orleans ve Spojených státech amerických. Jako "buržoazní" hudba však neměl jazz zejména v 50. letech v Československu na růžích ustláno.
Důkazem toho je i příhoda Průchové, která na konci 40. let zářila na jevišti pražského Pygmalionu.
Scéna se stala po puči v roce 1948 nepohodlnou, Průchová tak musela křižovat republiku se svým repertoárem. Její strhující vystoupení však aplaudovali nadšení diváci od Aše až po Čiernou nad Tisou.
Smrti legendární zpěvačky lituje i Klaus Jazz byl pro Průchovou vším, nejenom hudebním stylem, ale i smyslem jejího života. Odměnou za její celoživotní činnost bylo zpěvačce udělení medaile Za zásluhy, kterou jí věnoval v roce 2003 prezident Václav Klaus.
Prezident dal krátce po oznámení úmrtí Průchové najevo svůj smutek nad odchodem pěvecké legendy. "Když se prezident dozvěděl o její smrti, řekl, že sobota pro něj bohužel není obyčejným dnem," uvádí se v prohlášení Hradu.
ora, Novinky, ČTKHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad