Zemřela Vlasta Průchová

7-8 2006 Aktuality česky
obálka čísla

První dáma české jazzové scény Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku.

Během své více než půl století trvající kariéry vystupovala s řadou špičkových orchestrů a muzikantů. Ráda vzpomínala na účinkování s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka.

Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem. S velkým úspěchem také vystupovala s Junior Triem, kde vedle jejího syna Jana hráli Miroslav a Alan Vitoušovi, všichni tři budoucí špičkoví jazzoví instrumentalisté a skladatelé.

Nejraději ovšem Průchová vystupovala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa.

Průchová patřila k nejvýraznějším osobnostem jazzu, hudby, jejíž kolébkou je jižanský New Orleans ve Spojených státech amerických. Jako "buržoazní" hudba však neměl jazz zejména v 50. letech v Československu na růžích ustláno.

Důkazem toho je i příhoda Průchové, která na konci 40. let zářila na jevišti pražského Pygmalionu.

Scéna se stala po puči v roce 1948 nepohodlnou, Průchová tak musela křižovat republiku se svým repertoárem. Její strhující vystoupení však aplaudovali nadšení diváci od Aše až po Čiernou nad Tisou.

Smrti legendární zpěvačky lituje i Klaus Jazz byl pro Průchovou vším, nejenom hudebním stylem, ale i smyslem jejího života. Odměnou za její celoživotní činnost bylo zpěvačce udělení medaile Za zásluhy, kterou jí věnoval v roce 2003 prezident Václav Klaus.

Prezident dal krátce po oznámení úmrtí Průchové najevo svůj smutek nad odchodem pěvecké legendy. "Když se prezident dozvěděl o její smrti, řekl, že sobota pro něj bohužel není obyčejným dnem," uvádí se v prohlášení Hradu.

ora, Novinky, ČTK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012