Stalo se v červnu

7-8 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.června

Českou politickou scénou zamíchalo prohlášení šéfa Útvaru pro potírání organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ten pár dní před volbami prohlásil, že špičky vládnoucí ČSSD jsou propojeny s mafií. Ministerský předseda Paroubek jej označil za "prolhance a křivopřísežníka".

3. června

Volby provází strach z rudé koalice. V jedné žižkovské hospodě dávali zdarma pivo za odevzdání volebních lístků ČSSD a KSČM do koše u nálevního pultu.

5. června

Nejočekávanější volby posledních let skončily patem!! V Čechách zvítězila ODS, na Moravě sociální demokraté. Za této situace je sestavení většinové vlády nemožné.

7. června

Po nevyhraných volbách zrušil premiér Paroubek vystoupení v tv a nařknul novináře, že se během kampaně "chovali jako hovada". Za nepřijatelný označil tento výrok generální tajemník mezinárodní federace novinářů Aidan White.

8. června

Také čeští politici jsou znepokojeni možností, že přes naše území přelétala letadla CIA s lidmi, podezřelými z terorismu.

9. června

Strana zelených, která se dostala do budoucí vlády, přišla s návrhem, aby volební právo měli už šestnáctiletí.

10. června

Hospodářství ČR roste nejrychleji za posledních jedenáct let. Je to zásluha hlavně automobilového průmyslu.

12. června

Zmodernizovaná a rozšířená expozice muzea Památník Lidice byla otevřena k 64. výročí vyhlazení této obce.

14. června

Pětatřicetiletý fyzik Filip Kadlec dostal cenu Akademie věd pro mladé vědce za výzkum paprsků, které odhalí např. tajemství zavřené obálky i zárodek zubního kazu.

15. června

Prezident Václav Klaus překvapivě nepožádá o záruku, že vláda ODS bude podpořena poraženou ČSSD. To požadoval od minulých premiérů za ČSSD.

16. června

Disident, bývalý ministr vnitra a ředitel Ústavu paměti národa Ján Langoš zahynul při autonehodě. Jeho vůz zasypal písek a kamení z multikáry, která mu nedala přednost.

17. června

Katedrála sv. Víta na Hradčanech patří podle rozhodnutí pražského městského soudu církvi. Pro veřejnost se tím nic nemění a katedrála bude dál otevřena.

19. června

Ve věku nedožitých 80 let. zemřela Vlasta Průchová, první dáma českého jazzu. Zpívala i s Luisem Armstrongem, pro komunisty však nikdy nebyla dost dobrá a tak své jediné album vydala až v roce 1992. Její syn, Jan Hammer, je skladatelem filmové a jazzové hudby.

20. června

Až do roku 2009 bude v mongolské poušti Gobi pátrat po pozůstatcích obrovských dinosaurů skupina českých vědců.

Expedice je hrazena ze sponzorských darů.

21. června

V česku už je 13 100 lidí, disponujících majetkem přes 1 milion dolarů (tj. 23 milionů Kč).

23. června

Podle výzkumu veřejného mínění je 51% lidí pro vládu Mirka Topolánka (ODS), 49% tázaných ji naopak odmítá. Nejznámější postava kuponové privatizace Viktor Kožený, držený na Bahamách, bude zřejmě vydán do USA. Tam mu hrozí až 20 let za praní špinavých peněz a 5 let za každý z 26 dalších bodů obžaloby.

27. června

Senátor Martin Mejstřík, známý z roku 1989, oznámil, že současný předseda KSČM vědomě spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností.

28. června

Bylo oznámeno, že v pražském přírodním divadle v Šárce bude 3. září opět uvedena Smetanova Prodaná nevěsta.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012