MČK

6 2006 MČK česky
obálka čísla

Klavír a housle

Patricie Bretas a Jaroslava Šonského zazněly 11. května v Chodovské tvrzi v Praze.

Tenhle koncert v májovém podvečeru krásného dne byl pro všechny zúčastněné odměnou za trochu složitější cestu na okraj města, kde se Chodovská tvrz nachází. Pozvánkou rozesílanou MČK se kromě dalších posluchačů nechala zlákat téměř desítka členů MČK ve skutečně mezinárodním obsazení. (Mimo nás, "domácích", byli tou dobou v Praze a na koncert zašli i čtenáři z Bosny a Hercegoviny či Austrálie.)

Dvojice umělců, která spolu hraje a vystupuje již několik let, oplývá jedinečnou shodou a citem pro interpretovaná díla. Brazilský temperament klavíristky a zpěvnost houslí J. Šonského, hrajícího českým srdcem, jdou báječně dohromady. Proto byly zážitkem skutečně všechny skladby pražského programu. Efektní Brahmsova Sonátová věta, zamyšlené a hloubavé Filosofické dialogy Oldřicha Korteho, nádherná Smetanova dua Z Domoviny, ale i Martinů Sonáta č. 3 a Stravinského Scherzo, Ruská píseň či Ruský tanec - charakteristické vtipem i ruskou lyrikou.

Celý koncert byl věnován životnímu jubileu přítomného skladatele Oldřicha Korteho, který v těchto dnech oslavil v plné svěžesti 80. narozeniny a byl provedením svých skladeb evidentně nadšen. Rozhovor s klavíristkou Patricií Bretas čtěte na str. 10. Besedy v rezidenci Classis Od letošního jara můžete kromě našich Hovorů bez hranic v Městské knihovně s námi navštěvovat také besedy v průhonické rezidenci pro seniory. S existencí Rezidence Classsis, kde již našla nový, krásný a službami zabezpečený domov řada navrátivších se Čechů ze zahraničí, jsme vás již několikrát seznámili prostřednictvím článků i inzerce. Velmi nás proto potěšilo, když jsme byli osloveni vedením rezidence, zda bychom neuspořádali několik zajímavých besed pro její klienty, ale i pro veřejnost.

Po vzájemné dohodě byly připraveny tři. Jejich tématem bylo:

- 15 let Českého dialogu (připravila Eva Střížovská a Martina Fialková)

- Češi a Lucemburčané - společná historie a dnešek (připravila Jana Volfová a Martina Fialková)

- Češi v Texasu (připravila Eva Střížovská a Martina Fialková) Věříme, že jak obyvatelé tak vedení Rezidence Classis byli spokojeni, a že v této spolupráci budeme moci pokračovat i nadále, protože zajímavých témat o Češích ve světě a o tom, co daly Čechy světu, je nekonečná řada. Pokud budeme na podzim opět do Průhonic pozváni, platí pozvánka i pro všechny členy a přátele MČK, kteří by se chtěli zúčastnit také. Doprava z Prahy pro několik osob je zajištěna rezidencí. O termínech a tématech vás budeme včas informovat.

Ač sotva přišlo léto, připravujeme už podzim

Podzimní akce klubu se již chystají, prozatím máme pro vás připraveny dva pevné termíny Hovorů bez hranic v Městské knihovně:

- 25. září - Norbert Auerbach

- světový filmový producent s vtipem a šarmem o světě, o filmech, o jeho nové knize, ale i o ledasčem jiném?.

- 6. listopadu - Irena Budweiserová a Jan Brabenec

- Krásný hlas a krása z kůže neboli beseda s B + B, dvěma přáteli, výjimečnou zpěvačkou, členkou legendárního Spirituál kvintetu, ale také zdatnou sólistkou v oboru jazz, blues, šanson i jiných žánrech, a s vídeňsko-pražským výtvarníkem tvořícím z kůže, Janem Brabencem, který je mimo jiné i úspěšným autorem knížky Cesta na východ a čerstvým nositelem ocenění za své dílo v Římě. O možné besedě v říjnu jednáme s nedávno otevřeným Českým centrem Praha v Rytířské ulici. Změna je život a nové prostředí může pomoci zvýšit návštěvnost či přitažlivost akce pro širokou veřejnost. Uvidíme.

Připravila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012