Jdu z demonstrace

6 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

...právě jsem se vrátila z protiparoubkovské demonstrace u sochy sv. Václava. Probíral se zde jeho povolební projev. Ten byl příšerný - když jsem ho poslouchala, zastavovalo se mi srdce. Je to kanál.

Naše volby tedy skončily nerozhodně 100 křesel levice, 94 křesel pravice a 6 Zelení. Uvádí se výsledek 1:1, ale mne se to nezdá, Zelení jsou nevypočitatelní, nevím, jsou li leví nebo praví, ale určitě jsou obtížní a z hlediska hospodářského rozvoje spis břemeno, než opora.

Mam se pokusit o prognózu?

Myslím si - parlament co nejdříve odstoupí a Paroubkova vláda skončí. Topolánek stvoří vládu, prezident ji jmenuje, za 30 dnů požádá o důvěru a nedostane ji.

V příslušném čase požáda prezident někoho jiného o vytvořeni vlády a při tom není vázán žádnými pravidly koho má vlastně požádat. Může to byt kdokoli. Očekávalo by se, že to bude předseda ČSSD, ale není to nevyhnutelné. Nebude li to nikdo z ČSSD, pak se situace povleče, Topolánek bude zatím vládnout, nakonec někdo předstoupí před parlament a nebude mu dána důvěra. A Topolánek vládne dál.

Poslední štací je požádání předsedy parlamentu, aby se pokusil o vytvoření vlády - bude to někdo z ODS, protože jako vítěz má předsednické křeslo. Opět neuspěje, v listopadu budou nové volby. Topolánek bude mít sice svázané ruce, protože nemůže vydávat zákony, ale i tak vláda může mnohé.

Mezitím musí nový ministr vnitra vyvinout velké úsilí, aby odhalil všechny korupční aféry ČSSD. Bude li úspěšný, a já si myslím, že ano, propadne ČSSD ve volbách.

Je tu ovšem nebezpečí, že se spojí KSČM a ČSSD do jedné partaje a náš blbý lid udělá opět kardinální chybu jako v roce 46 a zvolí si je. Pak je nutno emigrovat.

Ing. Marcela Šafaříková, Praha

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012