Vladimír Votýpka Paradoxy české šlechty

Před více než třiceti lety začal novinář Vladimír Votýpka mapovat osudy českých šlechtických rodů po druhé světové válce. Bohatý dokumentární materiál, především záznamy dlouhých rozhovorů s desítkami aristokratů různých generací, zpracoval postupně ve třech knihách, vydávaných od roku 1995 vždy v pětiletých intervalech. V první z nich (Příběhy české šlechty) se zaměřil na osudy českých šlechtických rodin, jež po únoru 1948 zůstaly ve vlasti, ve druhé (Návraty české šlechta) na anabáze šlechtických exulantů, kteří se na počátku devadesátých let vraceli domů.
Ve třetí knize (Paradoxy české šlechty) završující triptych, zaznamenal další pozoruhodné příběhy šlechtických rodů z českých zemí. Pokusil se nahlédnout do každodenního života, práce i plánů několika aristokratů, spravujících restituovaný majetek.
Na stránkách knihy ožívají dosud zcela neznámé osudy potomků knížete Rudolfa Thurn- Taxise, současných reprezentantů knížecího rodu Kinských, rodu Belcrediů, Dlauhoweských, Coudenhovů-Kalergi, Podstatzkých- Lichtenstejnů, Czerninů, Lobkowiczů, Kolowratů a původně ruského rodu Razumovských. Autor se věnuje houževnaté snaze šlechty o postupnou obnovu restituovaných statků a často velmi zdevastovaných zámků, přičemž dokládá její zodpovědný vztah k rodovému majetku. Dále si všímá aristokratických rodin, které se na počátku nacistické okupace přihlásily k německé národnosti a přijaly říšskoněmecké občanství, po válce byly odsunuty, vyvlastněny, vyloučeny z majetkových restitucí. Ukazuje, že většinou nešlo o protičesky či dokonce o pronacisticky zaměřené aristokraty, ale o lidi podlehnuvší masivnímu nátlaku okupantů a pragmaticky usilující o záchranu rodových statků. Snaží se věcně korigovat předsudky části naší veřejnosti ve vztahu ke šlechtě.
Knihu vydalo Nakladatelství Jaroslava Jiskrová - Máj a Nakladatelství Dokořán, 276 stran, doplněno fotografiemi. Stránku připravila Helena KarasováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad