23. kongres SVU

6 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Budějovicích pořádá 23. mezinárodní kongres Společnosti pro vědy a umění (SVU). Očekává se kolem 500 účastníků diskusních panelů z celého světa. Ve dnech 25. června - 2. července 2006 v prostorách univerzity se uskuteční pod názvem "Česká a slovenská věda a kultura v mezinárodních souvislostech". Nad prestižním mezinárodním kongresem přijal záštitu prezident České republiky Václav Klaus a prezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič.

Smyslem této prestižní mezinárodní akce je široká prezentace výsledků vědy a umění členů Společnosti pro vědu a umění i nečlenů z řad odborné veřejnosti, kteří mají zájem o spolupráci. Cílem organizátorů je vytvořit na univerzitě optimální podmínky pro diskuze profesionálů v přírodovědných a humanitních sekcích, jejichž zaměření by mělo pokrýt velmi široké spektrum oborů. Společnost pro vědy a umění (SVU) vznikla v roce 1958 v USA jako nezisková organizace, sdružující české umělce a vědce, kteří museli pobývat v exilu. Mezi předsedy SVU patřil například významný matematik Hlavatý nebo světově uznávaný literární historik Wellek. Tato organizace byla od svého založení úspěšná a rychle si vybudovala mezinárodní kredit. Po roce 1989 začala navazovat kontakty s českým prostředím, s českými vědci a umělci, a díky tomu se po dlouhé době v posledních letech koná kongres v Čechách. Jihočeská univerzita byla pro pořádání tohoto kongresu vybrána po pořadatelství po Praze, Brně, Plzni a Olomouci.

Účastníky kongresu budou kromě českých a slovenských specialistů zejména odborníci z USA, kteří na kongres jezdí pravidelně, ale také odborníci z Austrálie, Nového Zélandu i Jižní Ameriky, kde jsou také členové SVU. Organizátoři oslovili rovněž nejbližší evropský region - Německo a Rakousko. Počítá se s aktivními sekcemi lingvistickými, literárními, obecně kulturními, přírodovědnými, a řadou dalších.

Z materiálu Mgr. Hana Bumbové, tiskové mluvčí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích www.jcu.cz, bumbova@jcu.cz Redakce ČD bude při tom, čtěte reportáž v příštím čísle

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012