První máj - lásky čas?

6 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Letos nezněly na Letenské pláni bolševické songy. Komunistům ji vyfoukla Konfederace politických vězňů. Komunisté se proto museli sejít u Křižíkovy fontány ve Stromovce. Tomu areálu se dnes říká Výstaviště, dříve to byl Park kultury a oddychu Julia Fučíka, lidově nazývaný Fučíkárna. Když jsem ve večerním televizním zpravodajství viděla tu sešlost skalních komunistů, bylo mi do smíchu. Opravdu se zdá, že pomalu vymírají a jednou se bude Svátek práce slavit v komorním prostředí na Ústředním výboru Komunistické strany Čech a Moravy za nezájmu médii.

Jejich setkání u fontány bylo okořeněno protestem dvou žen, které jsou potomky vynálezce Františka Křižíka. Kvůli bolševikům část rodiny emigrovala a jim bylo silně protivné pomyšlení, že se komunisté budou holedbat svými historickými úspěchy a nadějemi do budoucna zrovna tam. Bylo to symbolické gesto a nebylo nic platné. Tisková mluvčí KSČM Monika Hoření si libovala, jak se letošní oslavy povedly a že vlastně letenská pláň nebyla žádné terno.

Stejně spokojený byl i někdejší generální tajemní KSČ Milouš Jakeš, který "slaví první máj už od roku 1945". Skromně se zamíchal do veselícího se davu a za chvíli už podepisoval svou knihu Dva roky generálním tajemníkem. Očití svědkové tvrdí, že dvě tisícovky účastníků oslav byly zhruba sedmdesátníci. Ke vzpomínkám na lepší časy jim hrála dechovka, voněly buřty a slivovice a soudružka Jiřina Švorcová opět recitovala povzbudivé verše. Šéf komunistů Vojtěch Filip mluvil o strachu pracujících před pravicovou vládou, pár vřelých slov přidal i europoslanec (a náš jediný kosmonaut) Vladimír Remek.

Nic nového se nestalo. Policie dokonce ani nezasáhla proti dvěma studentům, kteří vyvěsili transparent "Naděje pro ČR? Jáchymov!" a bez povšimnutí nechala i Honzu Šinágla, který si sedl přímo na pódium. Ne že by chtěl být tak blízko účinkujícím, ale aby byl dobře vidět nápis na jeho červenožlutém tričku. Známý bojovník proti komunismu a jeho současným následovníkům na něm měl napsáno Game over.

I kdyby to tam měl napsáno česky, stejně by mu to přítomní nevěřili. Pro ně hra na šťastné zítřky a slepá nenávist vůči světu neskončila...

My zase máme naději, že za rok budou ještě starší a přijde ještě jich míň.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012