Ceny SVU 2006

6 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Pražská pobočka Společnosti pro vědu a umění předala již popáté své ceny. Slavnost, která se konala 11. května v nádherných prostorách Rytířského sálu Valdštejnského paláce, uváděla a řídila předsedkyně pražské pobočky SVU prof. Alena Morávková.

Za mimořádné dílo byli oceněni reprezentanti různých uměleckých i vědních oborů. Ceny SVU 2006 převzali sochař Miloslav Chlupáč, hudební skladatel a spisovatel prof. Ilja Hurník, hudební skladatel, interpret a pedagog Pavel Jurkovič, historik dr. Jiří Kovtun, spisovatelé Zdeněk Rotrekl a Jiří Stránský, virtuos a pedagog prof. Ivan Štraus, výtvarnice Jitka Válová a čestný předseda Akademie věd ČR a jeden z iniciátorů založení pražské skupiny SVU prof. Ing. Rudolf Zahradník.

Z proslovů čerstvě oceněných osobností si dovolím volně odcitovat univerzálně platná slova prof. Ivana Štrause: "Dělat dobře vědu, to je kumšt. Dělat dobře umění, to je taky věda." Jiří Stránský zopakoval své oblíbené rčení "Škoda každého dobrého slova, které nebylo řečeno." A nelze nesouhlasit s výrokem: "Přejme vědě a umění, aby před sebou měly jen čtyřproudou dálnici."

Text a foto Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012