Volby 2006

6 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Jak už asi všichni víte z tisku nebo z internetu, volby vyhrála Občanská demokratická strana (35,38 %), za ní byla Česká strana sociálně demokratická (32,32%), třetí byli komunisté s 12,81%, čtvrtá byla Křesťansko-demokratická strana (7,22%) a pátí byli zelení s 6,29% (poprvé v parlamentě). Do parlamentu se (zatím) nedostala SNK- Evropští demokraté, nicméně získala 2,02%. Což je příslib do budoucna. Tato strana má mezi sebou nezkorumpované politiky, podporuje korespondenční volbu (a to nejen ústně, ale i praktickými návrhy), podporuje ženské zastoupení ve vládě a další potřebné kroky k tomu, abychom se vymanili z bahna současnosti, do kterého se nás stále snaží namočit někteří významní politici mající na hlavě máslo a v ní jen touhu po větší a větší moci a majetku.

Co se týká voleb v zahraničí - paradoxně byla Občanská demokratická strana v době své vlády a za vedení Václava Klause nejen proti možnosti korespondenční volby, ale proti existenci emigrantů, exulantů a krajanů vůbec - "nikdo nemusel utíkat" bylo jejich heslo. Paradoxně proto, že oni by určitě volili pravici a ne komunisty. Paradoxně až socialistická vláda umožnila krajanům i lidem v zahraničí pracujícím alespoň volit na zastupitelských úřadech. Jenže, kdo bude jezdit stovky a tisíce kilometrů proto, aby někde vhodil lístek do urny? Je to jakoby Pražan jel volit třeba do Petěrburku nebo do Irska. To všechno už je známo, a také to, že mistr tmářství je v tomto případě (samozřejmě na pokyn mocných) dr. Henych z Ministerstva vnitra, který celá léta tvrdí "jak to nejde" a "jak by to bylo drahé". Sousední Slovensko si to nemyslí a korespondenční volby, tak jako ve většině civilizovaných států na celém světě, jsou tam skutečností?

Korunu volebnímu ruchu kolem výsledků voleb nasadil současný (doufejme jen, že na již jen pár posledních dnů) premiér Jiří Paroubek. Hřímal jako Gottwald v roce 1948 a také tento rok připomenul, ovšem trošku zkresleně, přihodil ho na vrub pravicové ODS. Ve svém plamenném projevu označil ODS za žoldáky a přisluhovače a vlastně za strůjce všeho negativního na celém světě?Jeho projev šokoval prezidenta Klause, většinu posluchačů v ČR, nikoli však poddané jeho strany ČSSD - ti, až na několik výjimek byli zticha. Hned další dny o svém projevu Paroubek hovořil jako o emociálním, mírnil mírně jeho dopad, tak jak je zvyklý otáčet korouhvičkou, když mu teče do bot, přičemž vždycky vynese zase novou modrost. Tentokrát prohlásil, že nebude volby žalovat, jak chtěl v sobotu, ale že nedopustí vládu ODS, pouze vládu "odborníků". Co tím myslí, nevysvětlil.

-es-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012