Stalo se v květnu

6 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. května

Oslavy Svátku práce se nepovedly. Více než jindy byly akce politických stran hysterické - blížily se volby do Poslanecké sněmovny a boj o sestavení nové vlády. Korunu tomu všemu vykřikování a vyhrožování nasadil policista, který napadl a zbil ředitelku sekce lidských práv a rovných příležitostí úřadu vlády Kateřinu Jacques. Ta se zúčastnila protestní akce proti ultrapravičákům. Policista Tomáš Čermák byl prokazatelně už za komunistů vydatným bijcem demonstrantů.

3. května

Němci a Rakušané si stěžují na diskriminace na českých silnicích. Dostávají prý víc pokut za rychlou jízdu než Češi. Sudetští Němci dokonce mluví o tom, že policii to nařídila "vyšší místa". Nejméně oblíbenými řidiči jsou však v ČR lidé z Prahy a jsou také mimo hlavní město nejvíc pokutováni.

5. května

Ze Státní konsolidační agentury se ztratilo půl miliardy korun! Skončily na účtu v zahraničí, kde měly vydělávat soukromým osobám.

6. května

Prezident Václav Klaus nepodepsal návrh zákona o neziskových nemocnicích. Údajně opouští principy respektu v soukromém vlastnictví, pluralitu vztahů a svobodnou volbu lékaře.

9. května

Někdejší předseda protektorátní vlády Alois Eliáš byl 64 let po své popravě důstojně pohřben. Popravili jej nacisté, protože během války tajně spolupracoval s odbojem. Komunisté si této jeho aktivity "nevšímali" a dál jej označovali za zrádce.

10. května

ODS chce zpřísnit migrační politiku a víc postihovat také ilegální práci lidí ze zahraničí. Plánuje zpřísnění přídělu sociálních dávek tak, aby lidé museli vykonávat i méně kvalifikovanou práci.

11. května

Policejní prezident Husák se omluvil veřejnosti za incident, při kterém byla napadena Kateřina Jacques. Šlo prý o selhání jednotlivce.

12. května

Právo na loutky Spejbla a Hurvínka patří definitivně ředitelce divadla Heleně Štáchové. Soudila se o ně s Městským ústavem sociálních služeb v Plzni, které je dědicem zakladatele divadla Josefa Skupy. Po Skupovi vedl divadlo Miloš Kirschner, který se oženil se Štáchovou. Soud rozhodl, že loutky nebyly vyrobeny podle Skupova návrhu. Postavička Hurvínka letos "oslavuje" 80. narozeniny.

13. května

Češi jsou po krátkém pobytu v EU přece jen v něčem první: nejčastěji se rozvádějí! Za námi je Estonsko a Belgie, nejméně se lidé rozvádějí na Maltě, v Irsku a Itálii.

16. května

Po pěti letech tahanic po soudech byl vyřešen problém soukromého zemědělce Jana Rajtara z Mostecka. Dostane od státu a města 260 milionů korun za 500 hektarů pozemků v sousedství továrny na hliníkové součástky. Mexická firma chtěla výrobu rozšířit a vytvořit tisíc nových pracovních míst.

17. května

Ministr zahraničí Cyril Svoboda předal ve Washingtonu představitelům Radia Svobodná Evropa šek na 1,17 milionů dolarů. Je to příspěvek na přestěhování stanice z centra Prahy do okrajových Strašnic.

18. května

Premiér Paroubek se rozhodl potěšit fotbalové fanoušky: na Letné vyroste "národní fotbalový stadion". Vláda na něj přispěje částkou jedné miliardy korun, celkem projekt spolkne miliardy tři.

19. května

Smlouva o miliardové investici v severomoravských Nošovicích byla v přísném soukromí podepsána v Soulu. Továrna Hyundai u nás bude vyrábět zcela nový typ vozu pro Evropu. Prezident společnosti je vyšetřován kvůli obrovské korupci a je ve vazbě.

22. května

Vrcholící předvolební atmosféra nabídla občanům záznam rvačky mezi bývalým místopředsedou ODS a současným prezidentovým poradcem Miroslavem Mackem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Macek bránil svou čest, protože o něm Rath prohlásil, že se oženil pro těžké peníze. Stalo se to při zahájení stomatologického sjezdu. ODS prohlásila, že má pro Macka "lidské pochopení".

22. května

Plánovaná oprava Karlova mostu byla odsunuta na konec turistické sezóny. Bude trvat dva roky a most se dočká nové dlažby a rekonstruovaného kamenného zábradlí. Náklady budou 250 milionů korun.

24. května

Londýnský fotbalový klub Arsenal potvrdil, že z německé Borussie Dortmund koupil Tomáše Rosického. Český hráč byl vyměněn za 300 milionů korun.

25. května

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta a schválila nový zákoník práce a zákon o neziskových organizacích. Důležitý je i Klausem odmítnutý a nyní přijatý zákon o omezení provozu zastaváren, kam v noci proudily ukradené věci.

26. května

Šestašedesát českých vědců a pedagogů napsalo prezidentu Václavu Klausovi, že nesouhlasí s jeho dlouhodobým napadáním Evropské unie, která údajně způsobí ekonomické problémy a zničí nás jako národ.

"Czech Parliament and Prezident Václav Klaus have killed Czech cinema" se objevila na plakátě zavřeného českého pavilonu v Cannes. Filmaři tak oznámili světu, že prezident a parlament odmítli finančně podpořit českou kinematografii.

27. května

Praha bude mít Dům národnostních menšin. Budou v něm pořádány osvětové i kulturní akce, k dispozici bude i knihovna a výstavní sál. U nás jsou nejpočetnější menšinou Romové.

29. května

Úřadu metropolity Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se ujal pražský arcibiskup Kryštof. Slavnostní liturgie díkuvzdání se zúčastnili hosté z celého světa.

30. května

dDoslova pár hodin před volbami vystoupil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s oznámením, že premiér Paroubek ovlivňoval vyšetřování některých ekonomicko-politických kauz. Jan Kubice tak způsobil skandál, který výrazně poškodil ČSSD a ještě víc vyhrotil způsob předvolebního boje.

31.května

Čeští odboráři se zapojili do předvolební kampaně a jejich vedení sepsalo "Předvolebního průvodce do kapsy". Formou inzerátů v denním tisku srovnává postoje jednotlivých stran ke zdraví, práci a mzdám. Vítězně z toho pro námezdně pracující vycházejí sociální demokraté.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012