Slovo šéfredaktorky - Volby na patě

6 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

Tak to máme za sebou. Byl to nervák. A možná bude i nadále. Volby totiž dopadly "na patu". Sice konečně po osmi letech zvítězila pravice v čele s Občanskou demokratickou stranou, následována stranou křesťanskod-demokratickou a zelenými, kteří se také k pravici (zatím) přimkli, ale díky mně nepochopitelnému způsobu počítání parlamentních křesel mají ti co zvítězili úplně stejný počet křesel jako ti, co prohráli. Je to fifty fifty, sto na sto křesel. Tedy, začala nelehká jednání o sestavení vlády.

Ovšem to, co předcházelo, bylo jak z hrůzného snu. Hysterický levicový premiér štěkal a mlátil kolem sebe v (doufejme) posledním epileptickém politickém záchvatu jako by mu šlo o život. Ale o život nešlo, šlo mu jen o moc. Yvonne Přenosilová jako host v pořadu oblíbeného rozhlasového redaktora Cibulky řekla, že "si Paroubek trochu hraje na Mussoliniho". Cibulka byl okamžitě zbaven redaktorství v pořadu (stejně jako byl nedávno předtím zrušen pořad ve veřejnoprávní televizi, který si dovolil premiéra mírně kritizovat. Jak vidno, moc jednoho malého napoleona se promítá i do "veřejného práva", čímž myslím nejen služebníčkovství rozhlasu a televize, kdy se vedení bojí o své židle, ale i zoufale nemožnou českou policii v čele s nemožným ministrem Bublanem, která není schopna vyšetřit řádně mnohé kauzy, české soudnictví, které často nekoná, atd., atd. to by bylo na knihu, ale tu už píší jiní?Já jen připomenu, že soud nedávno vyrval z náručí matky malé děti a poslal je "po právu" do Argentiny otci, kterého vůbec neznají a jehož řečí nemluví. Děti řvaly a plakaly, matka se o ně prala, načež byla obviněna z únosu. Ať už matka měla s otcem jakékoli spory, soudkyni, která tohle "po právu" proti dětem rozhodla, bych zavřela do samotky o chlebu, vodě a zimě na hodně hodně dlouho. Tohle policie a soudy umějí, na děti si troufnou. Ne tak na řadu korupčních afér, které se lepily na ČSSD. Nevyjasnilo se naprosto NIC! Pouze premiér nazval pár zatčených ze své strany za "šibaly". To a mnohé jiné zřejmě poňouklo šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho k tomu, aby vyšel se šokujícím prohlášením: Organizovaný zločin prorostl do státní správy i do politiky. A obvinil vládní ČSSD, že se snaží zabránit vyšetřování kauz, které o tom svědčí. ČSSD v čele s Paroubkem samozřejmě ihned začala ječet, že jde o spiknutí a obvinila ODS, že za tím stojí. A vlastně za vším dalším negativním. Vždyť zatímco ČSSD osm let tak hezky laskavě a pozitivně bojuje proti nezaměstnanosti (stoupla za jejich vlády o 8 procent), podporuje živnostníky (mnoho jich přestalo za vlády Paroubka podnikat), řeší problémy ve zdravotnictví (jejich arogantní ministr Rath vyvolal během své několikaměsíční aktivity řadu stávek a demonstrací), atd., atd., ODS má na svědomí všecky hrůzy světa.

Nemiluji ODS, nemiluji žádnou politickou stranu, ale ráda bych nakonec napsala něco hezkého? snad to, že letos k volbám přišlo mnohem více občanů než minule a že dali svůj hlas převážně pravici - tj. svobodě.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012