Slovo šéfredaktorky - 1. máj na Letné!

Naposledy jsem tady byla 23. listopadu 1989. Na tribuně mluvili disidenti Václav Havel, duchovní Václav Malý, zpíval Jaroslav Hutka, který právě s trochou dramatičnosti překročil zpátky čs. hranici z exilu, (mluvil ale i předseda komunistické vlády Adamec). Bylo nás tu v tom mrazivém listopadu prý na 250 tisíc, kteří toužili po změně režimu, po svobodném životě ...byl to úžasný zážitek. Spontánní radost, vděk za možnost změny, dojetí, pláč, potlesk, radostný křik, naděje...jenže to bylo asi příliš sametové...
Letenské pláně se brzy zmocnili komunisté. Možná ne hned, první roky poté, co byla právně zrušena jejich vůdčí funkce ve vládě se trochu báli a nevystrkovali růžky, nevěděli,co bude. Ale po pár letech, kdy se ukázalo, že je nikdo na "kandelábry věšet nebude ", dokonce, že je možné jako rakovina metastázovat se do současné politiky, si Letnou na 1. máje každoročně zabrali. Ne tak letos. O pár minut je ve frontě na zamluvení si Letné na úřadě předběhli zástupci Konfederace politických vězňů. A pozvali si své příznivce. Dobře udělali, když se spojili s mladými organizátory akce Trikem proti komunismu. Došlo tak na spojení zkušenostmi jinak možná dosti vzdálených generací.
Mnoho mladých lidí, které sem přitáhl zajímavý hudební program připravený na pozdější hodiny, či dnes již opravdu módní protikomunistická trička, mělo tak možnost setkat se s těmi, kdo komunismus zažili z té nejhorší stránky. Mladých i starších odpůrců rudé ideologie se sešlo na deset tisíc.
Nejprve byly proslovy řečníků. Připomenuta byla např. nedávná rezoluce odsouzení komunismu v Bruselu, která má 14 bodů a z které mj. vyplývá, že komunisté na světě zavraždili přes 94 milionů lidí!
Přišli i někteří představitelé politických stran, kteří v žádném případě nechtějí s komunisty mít nic společného. Topolánek za ODS, Kalousek za KDU-ČSL, Němec za US-DEU, Kasl za SND-ED - ten mimochodem odsoudil tzv. tlusté čáry za minulostí a připomenul, že "s komunisty se nemluví". Za Asociaci zemědělců ČR pěkně promluvil Ing. Němec, který zdůraznil, že český sedlák bolševiky nevolí. Předseda Klubu Milady Horákové připomenul její odkaz. Vystoupili i zástupci Sokola, Orla a dalších organizací, nakonec promluvil herec a vozíčkář Jan Potměšil, který byl v listopadu 1989 těžce zraněn právě při misích za svobodu. Nechyběla ani polední modlitba a malý duchovní proslov. Režisérem celé akce byl Jan Marhoul.
Odpoledne i večer patřily hudbě. Vystoupily zde mnohé populární skupiny a interpreti, kteří jsou známí jako odpůrci komunistů (Ivan Hlas, skupina Laura a její Tygři, skupina Bůh ví a další, večer vyvrcholil vystoupením jedné z nejmladších, ale i nejpopulárnějších zpěvaček u nás, talentované a svobodomyslné Anety Langerové).
Sluníčko, po pár studených dnech opět hřálo a atmosféra na Letné byla velice příjemná, přátelská. Potkávali se tu dobří lidé (např. Martin Jan Stránský, Karel Swarzenberk, Jiřina Šiklová, Alexandr Vondra, Jiří Gruntorád, Katka Volková, Jiří Hanák s manželkou, Věra Dvořáková, Lilije Komnjacká, Vladimír Janík, Marek Střížovský s Márinkou.
A mnoho a mnoho dalších, řada z nich v barevných tričkách s vtipným protikomunistickým potiskem. Také jsem jedno zakoupila, budeme mít s "Fialkou" stejné. Je to moc dobrá nová móda - a byl to moc hezký 1. máj!
Eva StřížovskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad