ŠLAPETO aneb se stáropražskými písničkami do světa

Více než 1000 odehraných vystoupení po celé Evropě, USA, Kanadě a SAE. Více než 170 tisíc prodaných zvukových nosičů v letech 1992 až 1999.
7 vlastních Tv recitálů a destíky pořadů v různých TV stanicích, 760.000 prodaných kusů branického piva "Šlapeto", vydaného u příležitosti křtu alba Zpráva o stavu pražských hospod.
7 místo v celostátní soutěži Český slavík´96, získání ceny České grammy a další dobrá umístění v soutěžích a další ceny. To je jen malý výřez úspěchů skupiny
V záplavě rocku, country a folk music, což je hudba, která přitahuje davy posluchačů každoročně na koncerty i na festivaly, se na jaře roku 1989 objevila skupinka mladých hochů.
Radan Dolejš s kytarou, Jirka Pánek s kontrabasem a Ivo Zelenka s akordeonem. Šokovali publikum nadšeným zpěvem a hraním staropražských odrhovaček. A hned dostávali nabídky k vystupování. Záhy rozšířili nástrojové obsazení o housle (hrál na ně Jan Jarda Janecký) a druhý akordeon (Pepa Horváth) a zakrátko dostali i svou první příležitost v Čs. Televizi v pořadu Zdeňka Podskalského Pražský Montmartre. Mezitím utužovali žánr a kolektiv v bránické hostivařské restauraci Na Kačabce, vedené hostinským - lidovým všeumělcem Otakarem Litomiským, kterého později do své kapely přijali jako zpěváka a vypravěče.
V době rozkvětu pouliční produkce v letech 89-90 s úspěchem koncertovali na Karlově mostě, kde je objevil Jiří Suchý a pozval k hostování do divadla Semafor. Následovaly první zahraniční zájezdy -- do švýcarského Winterthuru a do Basileje. V roce 1991 se Jan Jarda Janecký vrací k rodnému big beatu a místo něj přichází Michal Žára. Jirku Pánka za basou nahradil na sklonku roku 1993 Petr Kůs, legenda českého bluegrassu. Následují nahrávky na CD, natáčení v televizi a další a další zájezdy po západní Evropě, SAE a Americe.
Na moji otázku, co se může líbit na starých pražských písničkách cizincům, kteří nerozumějí textům, odpovídá Ivo Zelenka:
Staropražské písničky, jejich hudba, je hodně podobná hudbě německé, jsou to polky, valčíky... Švýcaři, Němci, Rakušané na naše vystupování reagují velice dobře. Líbí se jim to, a je jim to blízké.
Jeho slova potvrzují další a další vystupování v různých zemích Evropy. Šlapeto samozřejmě jezdí hojně i především po vlastech českých a natáčí další cédéčka. Několik jich je věnovaných písničkám Karla Hašlera, které vlastně tvoří páteř "šlapeťáckého" repertoáru. Po starých zámeckých schodech, a Hašlerky jsou tituly nahrávek, kde můžete najít ty nejoblíbenější písničky českého vlastence a milovníka Prahy. Já mám holku od Odkolků, Starý dům, Panna Kačka, Studentská světnička,
Za Strahovskou branou, Strahováček, Nad Prahou tančily hvězdičky, Čí je Praha? -- Naše!, Pod Před vejtoňskou hospodou, Praha srdce Evropy, a mnoho dalších. Ale i méně známé, jako je ............ Kampak na nás, bolševici, nebo Revoluční písnička.
Skupina Šlapeto se na své cestě českou i zahraniční hudební scénou potkala a spolupracovala s řadou význačných umělců jako je již zmíněný Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Zdeněk Svěrák, Pavlína Filipovská, Petr Nárožný, Dagmar Veškrnová, Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová, Jiří Lábus, Viktor Preiss, Helena Vondráčková a další.
V roce 1996 odjíždějí za oceán na turné po Kanadě a Spojených státech. Vystupují pro české krajanské spolky i pro americké publikum.
Jaký byl ohlas na vaše písničky za oceánem, ptám se.
Kupodivu se líbily i Američanům, kteří neznají slovo česky. Snad proto, že Američané jsou takový kosmopolitní národ. Až dojemné bylo vystupování v Chicagu, kde žije již několik českých krajanských generací. Oni s námi neuměli česky mluvit, ale znali slova mnoha lidových a zlidovělých písniček. Někdy lépe než my sami.
Totéž bylo v České hudební síni Karlín v Clevelandu, kde všichni lidé zpívali některé písně s námi.
Hráli jsme také na soukromé party u Thomase Haslera, kde dokonce Oťas (Litomiský -- pozn. red.) celé společnosti uvařil české jídlo. Jídlo i písně byly přijaty s nadšením. Tom, jak známo, měl záměr uspořádat jakýsi festival písniček svého táty. A nyní je šťastný, že se bude konat v Praze večer k jeho 60. výročí umučení v Mauthausenu, kterého se zúčastní.
Také jsme v Baltimore, kde Tom žije, hráli v kostele a poté v pivovaře. Zde bylo publikum čistě americké a byl dobrý ohlas. (Shoduje se celá kapela).
Jak Vás naši krajané v Americe přijímali?
Byli velmi přátelští a pohostinní. Neměli jsme téměř možnost ochutnat typická americká jídla, což jsme měli v úmyslu, neboť nás Češi neustále krmili knedlem, vepřem, zélem, řízky, gulášem a plzní --říká Ivo Zelenka a Petr Kůs ho doplňuje: Tak hustou držkovou polévku jsem ještě nikdy neměl.
Šlapeto je dnes (ale vlastně již od začátku své existence) oblíbeno u široké škály posluchačů od školních žáků přes inženýry až po důchodce. Rádi si jej poslechnou vyznavači lidovek, folku i zatvrzelí bigbíťáci.
V letošním roce jej potkala, jak už to u hudebních skupin občas bývá, další změna obsaszení. Odešel Radek Radan Dolejš. Skupina nyní hraje v obsazení:
Michal Žára. -- housle, viola, banjo, zpěv, Petr Kůs -- kontrabas, kytara, zpěv,
Ivo Zelenka -- zpěv, poskoky a pády,
Ota Litomiský -- zpěv, příhody ze života, Jiří S. Hotzel -- akordeon, zpěv.
A protože má v prosinci již zmíněné smutné výročí skladatel, herec Národního divadla a nejpopulárnější český písničkář Karel Hašler, vystoupí skupina Šlapeto společně s Pavlínou Filipovskou v pořadu, který v neděli 9. prosince 2001 uspořádá Mezinárodní český klub v Divadle U Hasičů, Římská 45, 120 00 Praha 2, tel. 2251-8716, 2251-6910. Pořad začíná v 18 hodin.
-es-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad