Stalo se v březnu

4 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

Celý tento měsíc proběhl ve znamení ostrých a často až nechutných střetnutí stran, které začaly bojovat o voličské hlasy. Zatím se zdá, že do parlamentu vstoupí zástupci občanských demokratů, sociálních demokratů, zelených a lidovců. Na ulicích a silnicích se objevily billboardy se sliby nebe na zemi... Děly se však i jiné věci, které stojí za povšimnutí. Víc než volby nadchl národ příchod jara. Abychom si moc nevyskakovali, obrovské množství sněhu a jeho rychlé tání způsobilo tragické záplavy.

7. března

Za největší omyl označili premiér Jiří Paroubek a expremiér Miloš Zeman případnou povolební velkou koalici ČSSD a ODS. Ani jedna ze stran by totiž nemohla splnit svůj volební program.

8. března

Na budově radnice v Praze 2 byla odhalena busta významného prvorepublikového politika Aloise Rašína. Ten se stal obětí atentátu v roce 1923.

9. března

Mniši z indického Ladaku rituálně rozmetali obrazec-mandalu, kterou tvořili z barevného písku šest dní v Praze. Symbol vesmírného souznění očistil následně i vodu ve Vltavě.

10. března

Specialisté z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vtrhli na Ministerstvo dopravy a do Státního fondu dopravní infrastruktury. Pozatýkali sedm lidí, podezřelých z korupce.

11. března

Komunističtí poslanci označili návrh na zákaz propagace fašismu a komunismu za hysterický. Kolegy ze senátu překřtili na inkvizitory a zákon za kladivo na čarodějnice. Bohužel se jim podařilo návrh s pomocí hlasů z ČSSD smést ze stolu. Přesilou jednoho (!) hlasu...

12. března

Jedním z taháků předvolební kampaně měl být britský doubre-deckr, který předal premiér Tony Blair premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Dodatečně se zjistilo, že nemá v pořádku trechnický průkaz a tak nesmí na silnici!

13. března

Historicky první mistryní světa v luštění hlavolamu Sudoku se stala Jana Tylová z ČR. Porazila 84 soupeřů včetně studenta z Harvardu a počítačového inženýra z firmy Google.

14. března

U příležitosti 450. výročí příchodu řádu jezuitů do Čech byla v Národní knihovně otevřena rozsáhlá výstava.

15. března

Na dvojnásobek se od 1. duba zvyšuje příspěvek státu při narození dítěte. Matka dostane 17 500 korun, za dvojčata a trojčata to bude víc na každé dítě 26 250 Kč.

16. března

Sněmovna většinou 101 hlasů přehlasovala veto prezidenta V. Klause a přijala zákon o registrovaném partnerství. Homosexuálové budou do oficiálního svazku moci vstupovat od 1. července.

17. března

Zahraniční žadatelé o adopci českého dítěte budou procházet psychologickými testy. Bylo tak rozhodnuto poté, co ve Švédsku zemřel za podezřelých okolností dvouletý chlapeček Erik z ČR.

18. března

Denně se objevují zprávy o ilegálním dovozu tisíců tun odpadků z Německa a Rakouska do Čech. V novele zákona o odpadech teď hrozí "podnikatelům" pokuta až 50 milionů korun.

20. března

V Praze se konaly dvě demonstrace proti válce v Iráku. Na Hradčanech se sešlo asi 40 lidí, na Václavském náměstí 20 mladých komunistů.

21. března

Naši studenti nevyužívají možnosti stáží v zahraničí, protože nezvládají cizí jazyky. Jen 40% z nich umí přečíst odborný text v angličtině a jen 20% jej umí napsat!

24. března

Jen třetina lidí byla podle průzkumu veřejného mínění spokojena s politickou situací. Potenciální voliče zklamala hlavně ČSSD a KDU-ČSL. Největší spokojenost panuje s prací prezidenta.

25. března

Ve věku 76 let zemřela na rakovinu bývalá senátorka, lékařka, spisovatelka a překladatelka knih Dicka Francise paní Jaroslava Moserová. Byla specialistkou na popáleniny a ošetřovala v lednu 1969 Jana Palacha. U jeho lože byla do poslední chvíle. Jaroslava Moserová patřila k politikům, kterých si slušní lidé opravdu váží.

27. března

Mezi německými vojáky na českých hřbitovech mohou být i příslušníci SS. Mluví se o tom v souvislosti s objevením skladiště v Ústí nad Labem, plném exhumovaných rakví.

28. března

Česká republika získala jednu z největších investic ve své historii: Jižní Korea investuje skoro 1 miliardu eur na výstavbu továrny na auta Hyundai.

29. března

Exprezident Václav Havel odsoudil falšování voleb běloruského prezidenta. Vyzval prezidenta Lukašenka k odstoupení z funkce. Havel nebyl vpuštěn na běloruské velvyslanectví a dopis musel hodit do schránky na vratech.

30. března

ČR zažívá nejrozsáhlejší záplavy od roku 1997 a 2002. Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, byl vyhlášen na 70 místech. Evakuovány jsou desítky tisíc lidí, řeky i potoky zabíjejí.

31. března

Stát rozdělil během pěti let 100 milionů korun jako náhradu za ztrátu nemovitého majetku českých Židů. Další miliony jsou určeny na obnovu památek, vzdělávací a sociální projekty v příštích letech.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012