Stalo se - Září

10 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

    Stalo se v září (psáno průbežně, tedy i před teroristickým útokem, který posléze převrátil celý svět a jiné události se staly nepodstatnými).
    Do rumunského Banátu se v létě vypravili mladí lidé z Čech a Moravy, aby na polích pomáhali při žních a přitom se snažili podpořit vzájemnost mezi nimi a rumunskými Čechy. Pracovali v Gerniku, jedné z několika českých vesnic, kam kdysi přišli Češi z bývalého Rakousko-Uherska.
    Rakousko-české vztahy se od loňského nástupu vlády lidovců a extrémně pravicové strany Svobodných v Rakousku přitvrzují a hrozí přerůst do otevřeného diplomatického střetu. Snad ale nakonec nevykvasí, na rozdíl od burčáku, bouřlivého vína nebo, chcete-li částečně prokvašeného hroznového moštu, jehož čas právě přichází.
    Kvas ale máme opět i v České televizi.

    2. Bezpečnost leteckého výcviku si za svůj hlavní cíl vytkl nový velitel vzdušných sil Armády České republiky František Padělek.
    3. Vyšetřovatel ÚDV podal státnímu zástupci návrh na obžalobu bývalých vysokých komunistických funkcionářů Miloše Jakeše a Jozefa Lenárta z vlastizrady.
    4.- 6. Drobní dovozci aut a majitelé autoškol uspořádali jeden z nejdivočejších protestů proti vládě Miloše Zemana, když se jim podařilo dva dny blokovat provoz v Praze. (Dlužno ovšem podotknout, že mnohé nešvary, se kterými se střetáváme dennodenně, si budoucí řidiči odnášejí přímo od svých učitelů, tedy z autoškol, ovšem tento problém si určitě připustit zmínění "učitelé" nechtějí.)
    6. Ve Vídni se setkal český prezident Václav Havel se svým rakouským protějškem Thomasem Klestilem. Na schůzce řešili (jak jinak) také otázky Temelína a poválečného odsunu Němců.
    9. Zhruba 700 památek zpřístupnili jejich vlastníci v rámci Dnů evropského dědictví. Mezi běžně nepřístupnými památkami byl například Arcibiskupský palác a areál Klášterního Hradiska v Olomouci, Pražská brána v Berouně, měšťanské domy v Telči, radnice s renesanční věží v Karviné, zdymadlo v Ústí nad Labem a další. Dny evropského dědictví se konaly letos pojedenácté a připojilo se k nim 47 zemí.
    11. V souvislosti s teroristickými útoky v USA svolala česká vláda krizové zasedání. Do pohotovosti uvedla armáda záchranné a výcvikové prostory. Nadstandardní ochranu dostaly americké objekty v Praze.
    V Hranicích na Moravě zahájil výrobu televizních obrazovek nizozemský koncern Philips, který dostal od české vlády investiční pobídku ke stavbě na zelené louce.
    12. Nicholas Winton, kterému se v roce 1939 podařilo vypravit z Prahy do Anglie šest vlaků s dětmi z českých židovských rodin a zachránit tak 699 životů, se v Praze zúčastnil světové premiéry dokumentárního filmu Síla lidskosti. Dokument o Wintonově hrdinském činu natočil režisér Matej Mináč a uvedla jej Česká televize.
    Velvyslankyně Izraele v ČR Erella Hadarová předala v Praze vyznamenání Spravedlivý mezi národy českým občanům, kteří za druhé světové války pomohli svým perzekvovaným židovským spoluobčanům
    Dopad teroristických akcí v USA se podepsal i na burzovní obchody v České republice. Akcie se propadly na velmi nízké hodnoty, většinou zaznamenaly nová minima.
    14. V poledne se v celé České republice rozezněly zvony a sirény na tři minuty, občané tichem vyjádřili soustrast s obětmi terorismu v USA. Vyhlášením státního smutku se ČR připojila k dalším patnácti státům Evropské unie.
    15. Po tragedii v USA zaznamenala policie ČR zvýšený počet zatím naštěstí planých výhrůžek. Většinou anonymy hlásí uložení bomby, objevilo se i varování, že bude kontaminována pitná voda v některých městech radioaktivní látkou.
    16. Ve Formuli 1 byl poprvé nasazen český pilot Tomáš Enge a svou premiéru při Velké ceně Itálie v Monze odvedl téměř bezchybným výkonem.
    17. Mezinárodní arbitráž rozhodla ve sporu o televizi Novu mezi Vladimírem Železným a Američanem Ronaldem Lauderem ve prospěch Laudera, který bude požadovat od Česka za špatnou ochranu investic půl miliardy dolarů.
    18. Národní banka dala do oběhu pamětní stříbrné mince v hodnotě dvě stě korun ke 100. výročí narození Jaroslava Seiferta.
    19. Vyšetřovatel faxem sdělil obvinění bývalému prezidentu Harvardských investičních fondů Viktoru Koženému na Bahamské ostrovy. Kožený je podezřelý z podvodu, když mezi roky 1995 až 1997 odčerpal z fondů akcie v hodnotě 11,5 miliardy korun a dále 250 milionů korun. Protože však ČR nemá s Bahamami uzavřenou dohodu o vydávání stíhaných osob, musel by si Kožený pro odsouzení a případné stíhání do Čech sám dojet.
    20. Pražský primátor vyhlásil veřejnou sbírku na opravu Karlova mostu, který je ve velmi špatném stavu a s jeho opravou by se mělo začít v březnu příštího roku.
    21. Aktuální otázkou se stala opomíjená civilní obrana. Prověřuje se stav bezpečnostních krytů i funkčnost a množství plynových masek. Bezpečnostní opatření zvyšuje také průmysl, v pohotovosti jsou zpravodajské služby ...
    25. Ministerstvo vnitra otevřelo v Praze Chodovci jeden nejmodernějších archivních areálů ve střední Evropě. V areálu se byli podívat na Státní ústřední archiv i někteří krajané v rámci krajanského týdne.
    26. Jediná česká firma ICZ měla pronajaté kanceláře v budově jednoho z dvojčat na Manhattanu. V době nárazu letounu v pobočce naštěstí nikdo ze zaměstnanců nebyl.
    27. Těžká vojenská technika se přesunula do centra Prahy, aby chránila budovu Radia Svobodná Evropa/Radio Svoboda.

    Co asi dodat na závěr zářijového přehledu událostí? Možná to, že se mnoho lidí zamyslelo nad svým způsobem života, někteří přerovnávali měřítko hodnot, další se uchylovali k zjedodušujícím zkratkám. Někdo nakupoval domů zásoby potravin, další sháněl plynové masky. Život však jde dál a bez ohledu na všední radosti a starosti se nad námi všemi vznáší oblak hrozby ...


Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012