Stalo se v lednu a v únoru

3 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

16. ledna

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman dopsal svou druhou knihu. Jmenuje se Vzestup a pád české sociální demokracie a pracovně ji autor nazýval Politický horor.

17. ledna

Velmi vlivný poslanec ČSSD Michal Kraus, který zasedá v parlamentu již od roku 1986, odchází z politiky kvůli neprůhlednému vyjednávání v Ghaně. Tam se podepsal jako "ředitel" pod smlouvu o zpracování kakaových bobů. Zapletl se s velkopodvodníkem Fr. Rigem ten dostal deset let za stamilionové podvody.

18. ledna

Exprezident Václav Havel kritizoval prezidenta Václava Klause, který znevážil utrpení Romů za 2. světové války.

19. ledna

Na výrobě nových cestovních pasů s citlivými biometrickými údaji se má podílet i firma, v jejímž čele stojí bývalý estébák Pavel Kalášek.

21. ledna

Ministerstvo zdravotnictví sestavilo u nás první žebříček kvality nemocnic. Hodnotilo jich 16, nejlépe si vedl Ústav pro matku a dítě v Praze-Podolí.

23. ledna

Česká a slovenská muzika, brynzové halušky a přítomnost politiků i hvězd populární hudby - to byl první Česko-slovenský bál v Praze.

24. ledna

Na otázku, zda přemýšlejí o sobě jako o Evropanovi, odpověděla polovina tázaných Čechů, že nikdy!

25. ledna

Na Letenské pláni vyrostlo stanové městečko pro bezdomovce. V Praze jsou silné mrazy a skoro pět tisíc lidí žije na ulici.

26. ledna

Tři Čechy zatkla rakouská policie proto, že vykrádali kostelní kasičky. Na rozdíl od nás je krádež v kostele posuzována Rakušany také jako velké morální selhání.

27. ledna

Kontroverzní podnikatel František Mrázek byl zastřelen z dálky speciálně upravenou puškou. Vražda jako z filmu ukončila život jednoho z nejvlivnějších lidí.

28. ledna

Heather Millsová-McCartneyová si asi spletla Čechy a Čínu. Tvrdí, že u nás zabijeme ročně dva miliony koček a psů kvůli kůži!

30. ledna

Komunisté chtějí v předvolební kampani slíbit řešení nezaměstnanosti a zvýšit bezpečnost - kromě jiného i tím, že by zrušili NATO.

31. ledna

Volby se budou konat 2. a 3. června.

2. února

České ministerstvo zahraničí dostalo jen neuspokojivé vysvětlení zadržení modelky Heleny Houdové a psycholožky Mariany Kroftové na Kubě. Ženy tam fotografovaly chudinskou čtvrť.

3. února

Od 1. září začne v Praze fungovat škola pro nadprůměrně nadané a talentované děti. Budou sice ve třídách mezi ostatními žáky, ale mají mít zvláštní péči.

6. února

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš byl napojen na zločinecký gang konkursního správce Berky a snažil se vetřít do přízně prezidentské kanceláře.

7. února

Prezident Klaus ostře vystoupil proti zákonu o registrovaném partnerství.

8. února

České nemocnice dluží dodavatelům léků skoro půl miliardy korun. Ti hrozí, že přestanou léky distribuovat.

9. února

V nových zemích EU se objevují obrovské ilegální skládky netříděného odpadu z Německa.

10. února

Ústavní soud rozhodl, že radní v Praze mohou zakázat prodej erotických časopisů v trafikách.

11. února

V ODS se její čelní představitelé hádají, jak dobrá je jejich předvolební kampaň.

14. února

Ministr zdravotnictví Rath chce zaměstnaneckým pojišťovnám vzít část zisku a dát je Všeobecné zdravotní pojišťovně, kde jsou evidovány děti a důchodci.

15. února

V Česku je kolem tří tisíc podniků rychlého občerstvení. Největší a neustále rostoucí zisky mají McDonald´s a KFC.

16. února

Většina lékařů přestala předepisovat nemocným vozíky či jiné zdravotní pomůcky, protože vyčerpala závazný limit.

17. února

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o registrovaném partnerství.

18. února

Strana zelených má naději, že se jako jediná nová strana dostane do sněmovny. Její zaměření na pravicovou nebo levicovou politiku však dosud není jasné.

20. února

Miloš Zeman vstoupí znovu do politiky a bude premiérovi Paroubkovi a ČSSD pomáhat v předvolební kampani.

22. února

Poprvé se na německo-českých hranicích podařilo zastavit kamion s komunálním odpadem, který mířil do našeho vnitrozemí.

23. února

Běloruská televize napadla Českou republiku kvůli údajnému šíření propagačních materiálů proti Lukašenkově vládě. Česká ambasáda jen distribuovala rezoluci OSN o lidských právech.

24. února

Průzkum o dětském slovníku odhalil, že děti nejčastěji označují v hovorech s vrstevníky svoje rodiče "matka, máma, kráva" a "táta, fotr, debil".

25. února

Skoro 8000 zdravotníků, lékárníků a pacientů demonstrovala v Praze proti ministru Rathovi. Označili ho mj. za vulgárního lháře.

26. února

Všichni jsme slavili zlatou medaili lyžařky Kateřiny Neumannové. Získala ji na zimní olympiádě v závodě na 30 kilometrů.

27. února

V bruselském kostele Sacré-Coueur se dvakrát týdně konají bohoslužby pro slovenské a české věřící, pracující v úřadech EU.

28. února

Česká republika byla slavnostně uvedena do společnosti vyspělých států. Světová banka ji přestala považovat za rozvojovou zemi.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012