Urychlovat nekonečno

Název výstavy obrazů a objektů Lubomíra Typtla je odvozen od objektu - rytířské brnění skrývá postavu, třímající několik konví a na hlavě mající kbelík. Objekt velmi dobře reprezentuje zásadní průlomy Typltovy tvorby, zdůrazňuje východiska i momentální situaci, naznačuje budoucí orientaci umělce. Výstava je koncepčně řešena tak, aby všechna díla ukazovala minulé, přítomné i budoucí.
Z jejího názvu vyplývá, že problematika času a jeho přítomnosti v tvorbě autora dlouhodobě zajímá. Věrnost k tématu by se dala nazvat až posedlostí - návraty v různých obměnách, fascinace nemnoha předměty v rovině rovnocenných symbolů nebo ikon. Konve, barely, stoly, kuželovité čepice jsou nejčastěji zastoupeny a vzájemně kombinovány. "Jako by euklidovská fyzika a pythagorejská geometrie rámovaly Typltovy meditace nad fenoménem času - času rozprostřeného k nekonečnu, urychlovaného svižnou rytmizací opakování a zmnožování myšlenkových i tvarových vzorců." (z textu k výstavě). Obrazy z posledních tří let dokazují, že tvůrce již nezajímá zachycení procesu určité technologie, ani průběh určitého rozkladu, jako v nejstarších obrazech Vážky, Mobilizace, Baterie (1966) a v plátnech s náměty mrtvé kočky (1997- 2002). Ale že mu jde o vyjmutí výjevu z kontextu přirozeného času a prostoru: o jeho posunutí do roviny univerzální a absolutní platnosti. Např. v cyklu Baterie - s hlavním námětem pohybu, který není zachycován spontánně, ale je zde spoután do definitivní podoby, logickou úvahou tvůrce. Podobně nakládá s tématem smrti a následnými biologickými procesy měnící se hmoty - není fascinován probíhajícím přírodním procesem, ale souvislostmi hmotného břemene a jeho "v prach se obrátíš", tedy prostupovánm do dalších dimenzí. V souvislosti se svými obrazy definuje sám Typlt svůj postoj: "Tyto obrazy nejsou kompozicí náhodně sestavených předmětů, ale z nich postavenou definitivní stavbou." Zahradní konve, školní židle, pláty skla jsou prvky, které správně pochopíme pouze v kontextu umělcovy ostatní tvorby, jež zahrnuje malbu, kresbu a instalaci. U Typltovy schopnosti pojímat a přehlédnout vlastní dílo v jeho celistvosti nás tedy ani nenapadne prvoplánový výklad jeho obrazových alegorií a prostorových symbolů.
Výstava Lubomíra Typlta, pořádaná Galerií hlavního města Prahy, je otevřena na Staroměstské radnici - do 12. února 2006.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad