Dopis z Afriky

Jsme česká rodina žijící v Africe od r. 1970 (nejprve v Rhodesii do r. 1977 a poté až dosud v Jihoafrické republice). Oba jsme rodilí Plzeňáci, syn se ale usadil v Praze, takže se budeme asi stěhovat poblíž k němu (Říčany u Prahy).
Velice rádi čteme Váš časopis a jsme moc rádi, že se pomalu vše normalizuje a jde to trochu k lepšímu. Máme na mysli Českou republiku, kam se vydáváme každoročně od r. 1992. Hodně našich česky (i slovensky) mluvících známých z JAR se už vrátilo "domů". Někteří pochopitelně s různými zkušenostmi a názory, neboť život mimo Evropu je určitě jiný a člověk nemůže mít automaticky všechno jako předtím.
Máme dojem, že rozhodnutí (pro trvalý návrat do Čech) je velice individuální věc a ve většině rodin to asi záleží na tom, zda jsou děti už zakotveny v anglicky mluvícím světě, kde s rodiči vyrůstaly, anebo též odešly jinam?
Obě naše děti jsou již pryč z domova, dcera má dvě děti a bydlí v Kanadě, syn má ročního kluka a žije už přes deset let v Praze. My ještě můžeme teoreticky pár let pracovat v JAR a pak se zřejmě přestěhujeme do České republiky, kde máme asi větší a jistější zázemí nežli jinde v "cizině".
Jakkoliv na důchodce, kteří pouze chodí na procházky a starají se částečně o vnoučata se ještě docela tak necítíme (manželka je ročník 1944 a já jsem 1941), a tak bychom chtěli vědět, zda mohli dostat nějaké následující informace.
Manželka je zdravotní sestra, mimo jiné má též diplom pro travel medicine a já jsem v posledních 15 letech pracoval ve vodohospodářství (čištění vody a distribuce v Jižní Africe), mám zdejší ekvivalent Bsc. (Chemistry) Honours.
Je zřejmě mnoho akcí v mezinárodních podnicích, kde potřebují lidi s naší kvalifikací (nemyslím, že věk je úplnou překážkou, pokud jde o "dobrovolné akce", na určitou dobu, ne permanentní zaměstnání) a byli bychom ochotni pomoci tam, kde by bylo třeba.
Teoreticky bychom byli volní od příštího roku a pro určité organizace, které potřebují lidi hovořící plynule anglicky (Red Cross International či obdobně) bychom mohli být jistě užiteční.
Pavel HuclJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad