Velehrad In London

Father Jan Lang is a person who devoted 50 years of service to his Czechoslovak compatriots . Therefore, this article was written to congratulate his Czech parish in London to its 56-th anniversary, and also to thank Father Jan Lang for his many years of service, for which he received- in 1991- the T.G. Masaryk Order of Merit Award from the former Czech President Vaclav Havel. (By Josef Kolinsky, Member, Institute for Czechs Abroad)
In the middle of London- in the area of Notting Hill- there is a Cyril-Method parish called VELEHRAD, founded by Father Jan Lang. This three-story building has a memorial plaque with the name of Jan Palach affixed next to its entrance. It has been open to all for almost 60 years.
Jan Lang arrived in London shortly after the end of WWII to finish his theological studies. Then came the year 1948 and many refugees from Czechoslovakia arrived in London. Therefore, instead of returning to his homeland, he began to organize help for his compatriots here in this city. For many of them London was only a temporary home before emigrating to North America, Australia and South America. For others, London became the final destination. Some of these people were very important former political personalities (six former ministers and several members of the Czechoslovak Congress), in addition to many others - officials, professors, college students, etc. For most of these people London was a very unfamiliar place and they needed a helping hand. According to statements by most London Czechs-"Father Lang became a strong pillar for all of us. He helped everybody who needed anything and people saw him not only as a priest, but as a friend who was always willing to provide help and encouragement."
In addition to this activity, Father Lang was one of the founders of the so-called Naarden Movement (1968) whose purpose was to fight against communism and to reestablish human rights in Czechoslovakia. He was also involved in the European Liaison Group- whose aim was to unite 12 nations in Eastern Europe and in the Soviet Union.
Father Lang , together with Father Jaroslav Popelka ( who later used to visit his compatriots even outside of London) started to hold regular church services and eventually established a Czech parish in 1949. The center "Velehrad" was opened in 1964 on Landbrook Square and soon became the spiritual and social meeting place for the Czech immigrants in London. There are regular Catholic masses still held in its chapel. The services on Mount St. are so popular that some people have to take their seats on the outside steps.
Velehrad is truly a social center. People come here to meet others and to get help and advice when struggling with various problems. Its doors are always open to everyone. The parish has its own Newsletter. The Czechoslovak Society for Arts and Sciences organizes interesting lectures once a month within its walls.
At present, Velehrad is also an inexpensive dormitory used mostly by young people from Bohemia and Slovakia who come here to work or study. It can accommodate up to 20 people and the low rent of about 2 pounds/night helps to make the center financially independent.
Hana Hribkova Translated by Marie DolanskaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad