Werner Bischof 1916 - 1954

V návaznosti na úspěšnou výstavu Roberta Capy představuje Obecní dům (za podpory mnoha institucí) další z fotografických kolekcí - tentokrát Wernera Bischofa. Přestože autor tragicky zemřel ve věku pouhých osmatřiceti let, jeho dílo je dodnes považováno za vrchol angažované reportážní fotografie.
Werner Bischof začal svou uměleckou dráhu v Paříži otevřením vlastního fotostudia. Brzy se prosadil jako úspěšný módní a reklamní fotograf. "Přišla válka a? od této chvíle se musím zaměřit na zobrazení lidského utrpení" (autor v katalogu k výstavě). Po jejím skončení se Bischof vydává nejdříve do nesvobodného Německa, poté napříč Evropou přes Francii, Holandsko a řadu dalších zemí (včetně Československa). Zachycuje zkázu způsobenou válkou, nemocemi i povodněmi. Od roku 1949 se stává členem skupiny Magnum Photos - nezávislého angažovaného seskupení umělců-fotografů (mj. Henri Cartier- Bresson, Robert Capa, "Chim" Seymour). To po dvou letech posílá právě Bischofa do Indie. Díky svým snímkům, zveřejněným v časopise Life, se autor stává naráz světově uznávaným fotografem. Při cestě Japonskem zachycuje návštěvu císaře v Hirošimě jakoby očima dítěte, očekávajícího slavný okamžik. Dále jemnou krásu japonského umění v předmětech, soulad člověka a přírody v panorámatech okolí. Vytváří zde řadu svých nejlepších fotografií. Z pověření časopisu Life umělec v Hongkongu (1952) realizuje snímky, na nichž jsou zachyceny osudy uprchlíků z čínského vězení. A ještě v témže roce v Indočíně "hrdinské záběry" francouzských vojáků tváří v tvář stupňujícím se útokům Vietkongu. Krátce po návratu píše příteli Capovi: "Chci odjet do Jižní Ameriky. To je jediné místo, které mě zajímá. Pokud možno co nejdál od civilizace, zpátky k přírodě." Podařilo se, Bischof se ocitl v Chile a v Peru a drsná krása And ho okouzlila. Při jízdě úzkou horskou silnicí však auto dostalo smyk a zřítilo se do propasti.
Výstavu fotografií Wernera Bischofa v Obecním domě (do 19. února 2006) doprovází česko-anglická publikace s texty R. Esparzy a Bischofova syna Marka a s reprodukcemi autorových fotografií. Stejně jako bohatý doprovodný program.
Jeho dílo ukazuje poválečnou Evropu, politické a společenské proměny vzdálených exotických zemí - Japonska, Jižní Korei, Indie, Indočíny a Jižní Ameriky - v polovině 20. století.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad