Virtuální "Český spolek" ve Francii

Ve Francii žije mnoho Čechů a Slováků různých generací, povolání a z různých emigračních vln. Někteří se sdružují v asi dvou desítkách organizací, asociací a spolků. Starší generace často organizuje různé společenské akce, zaměřuje se na česko-francouzské vztahy a vzájemnou výměnu, udržuje české tradice, jako např. Mikulášskou, která ve Francii skoro neexistuje (vyjma oblasti severní Francie). Také spousta spolků má v názvu československý, i přes rozdělení Československa v roce 1993.
Nová vlna imigrace Čechů a Slováků ve Francii prožívá své krajanství jinak. Jsou Evropany a zaměřují se na jiné aktivity než předešlé emigrační vlny. Mladí Češi a Slováci hledají větší sblížení s kulturou, ve které žijí, nesnaží se příliš vydělovat a udržovat stálou kontinuitu s tradicemi své země. Spíše, než uspořádat český bál, řeší praktické otázky, jak najít práci v zemi s velkou nezaměstnaností, jak se orientovat ve francouzské byrokracii nebo jak najít spolujezdce pro co nejlevnější cestu do Čech či do Francie. Setkání mladých Čechů a Slováků se odehrávají zejména pomocí moderních technologií - přes internet a tedy virtuálně. Takovým virtuálním spolkem jsou webové stránky www.cesky-spolek.com.
Internetové stránky Český spolek vytvořil mladý francouzský 29-letý informatik se svou českou manželkou, s cílem vytvořit platformu, na které se mohou setkávat Češi, Slováci žijící ve Francii a Francouzi žijící v České či Slovenské republice, aby zde spolu mohli diskutovat navzdory velké vzdálenosti, popř. se radit, vyměňovat si zkušenosti.
V tom jsou česko-francouzské stránky Českého spolku výjimečné, odlišné od obvyklého formátu krajanských webových stránek pasivních, tedy těch, na kterých jsou uvedené pouze informace o obou zemích, či upozornění na kulturní akce. Stránky Českého spolku poskytují prostor pro diskusi. Poté, co se zapíšete (stačí vám k tomu jen vaše emailová adresa a přezdívka, kterou chcete v diskusi používat), můžete diskutovat o všem, co vás zajímá, zeptat se na zkušenosti ostatních, hledat práci, jazykový kurz či nabízet služby. Vaše otázky i odpovědi jsou veřejné. Každý, kdo má přístup k internetu, může vaše diskuse a komentáře číst a připojit se k nim svůj názor. Český spolek je sice virtuální a tím ochuzený o přímý kontakt, nicméně poskytuje velký prostor pro nová setkání lidí vzdálených i tisíce kilometrů. Od června 2002 má Český spolek 780 zapsaných uživatelů a přibližně 2.500 návštěvníků za měsíc.
http://www.cesky-spolek.com/forum/ portal.php
v českém a francouzském jazyce.
Mgr. Veronika BřečkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad