O korupci

Některá fakta z celosvětového průzkumu PRICE WATERHOUSE COOPERS týkající se hospodářské kriminality v České republice v roce 2005
Výzkum proveden ve 34 zemích, u 3600 společností, včetně 75 předních společností v ČR
Porovnají-li se výsledky průzkumu z roků 2001 a 2003, dochází v roce 2005 k dramatickému nárůstu počtu společností, které se staly obětí hospodářské kriminality.
Celosvětový průměr činí 45%. U ČR došlo k nárůstu z 27% na 67%, tedy o 133%
13% společností v ČR uvedlo průměrné ztráty cca 250 000 USD.
49% společností v ČR utrpělo "nepřímé škody" - např. ztráta dobré pověsti, snížená motivace spolupracovníků, zhoršující se obchodní vztahy.
Ve většině případů v ČR byli pachatelé muži ve věku 31 až 40 let s nižším něž vysokoškolským vzděláním.
Většina pachatelů v ČR se vyznačovala potřebou udržovat nákladný životní styl, nízkým prahem pokušení a nedostatečným povědomím pachatele o tom, že jeho jednání bylo nesprávné.
Ve většině případů podaly společnosti trestní oznámení. Nicméně ve 22% dotázaných společností uvedlo, že proti pachatelům nepodnikly žádné kroky.
54% společností uvedlo, že se jim nepodařilo vymoci žádnou náhradu způsobených škod.
47% podvodů bylo zjištěno náhodně.
Jen 26% společností připouští, že se stane v příštích pěti letech obětí podvodu.
63% ze 75 dotázaných společností v ČR se stalo v posledních dvou letech obětí minimálně jednoho případu závažné hospodářské kriminality. Dvojnásobné zvýšení proti roku 2003. Světový průměr 45%.
Hospodářská kriminalita zůstává hlavním problémem ČR
64% majetková zpronevěra - 60% neoprávněné nároky.
Korupce je nejrozšířenější typ hospodářské kriminality.
Zneužití informací při obchodování s cennými papíry 100%, zkreslování finančních informací 67% - způsobovaly nejvyšší nepřímo vyčíslitelné škody.
36% společností uvedlo, že pachateli podvodů byli jejich vlastní zaměstnanci. Střední, vyšší, nebo vrcholné vedení spáchalo 47% interních podvodů.
Dopady podvodů spáchaných vrcholovým vedením je až třikrát závažnější než dopad podvodů páchaných pracovníky na nižší úrovni.
47% podvodů odhaleno souhrou okolností, nebo varováním. Jestliže náhodné zjištění představuje hlavní způsob odhalování podvodů, existuje nebezpečí, že odhalené případy mohou představovat "špičku ledovce" a mnoho dalších případů se neodhalí.
Spoléhání se na šťastnou náhodu není nejlepším způsobem boje proti hospodářské kriminalitě.
Více společností v ČR zavedlo etické kodexy. Avšak pouze 22% dotázaných společností zavedlo systém anonymní informační linky, tzv. "whistle-blowing" (celosvětově 38%) a pouze 20% společností zřídilo výbory pro audit (celosvětově 52%).
Vyšší počet kontrolních mechanismů nejen že odhalil podvody mnohem častěji, ale zjištěné finanční ztráty byly až třikrát vyšší.
Čím dříve je trestný čin odhalen, tím nižší je výše škody a tím vyšší je pravděpodobnost náhrady ekonomických škod.
Společnostem je doporučováno, aby:
- posoudily skutečná rizika a zranitelnost společnosti hospodářskou kriminalitou
- aktivně sledovaly rizikové oblasti
- vypracovaly postupy na podporu anonymních informačních linek
- aktivně komunikovaly postoje společnosti k podvodům a důsledně uplatňovaly postupy a kontrolní mechanismy na předcházení podvodům
- očekávaly nejhorší a měly připraveny spolehlivý akční plán postupu při odhalení podvodů
V ČR vyhledalo pomoc externích vyšetřovatelů nebo forenzních specialistů pouze 6%. To je významně nižší číslo než ve střední a východní Evropě (29%) a ve zbytku světa (38%)
I když není možné úplně vymýtit hospodářskou kriminalitu, je zapotřebí, aby společnosti neustále zaváděly a vylepšovaly kontrolní mechanismy a pěstovaly loajalitu svých zaměstnanců tak, aby nevytvářely prostředí, ve kterém se bude podvodům dařit.
Podrobná zpráva na:
http://www.pwc.com/extweb/ pwcpublications.nsf/ 4bd5f76b48e282738525662b00739e22/ e88e7e75e3169f848025702300515890/ $FILE/PwC_Hospodarskakriminalita_CR.pdf
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad