Stalo se - Prosinec

1-2 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. prosince

Poslanci schválili nový trestní zákoník. Ten snižuje trestní odpovědnost z 15 na 14 let. Dětská zločinnost u nás v posledních letech prudce stoupá a pachatelé jednají stejně promyšleně a chladnokrevně jako dospělí. Pohlavní styk bude možný také od 14 let.

2. prosince

Za ospravedlňování zločinů nacismu a komunismu hrozí podle našich zákonů stejný trest. Komunisté však na rozdíl od neonacistů trestání nejsou.

Reprezentace Židovské obce v Praze jmenovala znovu vrchním rabínem Karola Sidona. Snad se tím končí spory, které řešila i náboženská arbitráž v Izraeli.

4. prosince

Obyvatelé Brna ze strachu před ptačí chřipkou vypouštějí z oken do mrazivého počasí své ochočené andulky a papoušky.

6. prosince

Třicet ekologických organizací se zavázalo nebrat peníze od sponzorů, kteří by ovlivňovali jejich nezávislost a nestrannost.

7. prosince

Prezident V. Klaus podepsal novelu církevního zákona, která komplikuje činnost charit, diakonií a vzdělávacích zařízení.

8. prosince

Tři a půl tisíce let starý poklad kusů bronzu byl náhodně objeven v jižních Čechách.

9. prosince

Hádkami a osobními urážkami je provázeno projednávání zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Lidovci přes všechny vědecké poznatky tvrdí, že tato sexuální orientace je léčitelná.

10. prosince

Na karibském ostrově Haiti byl gangstery unesen český misionář Roman Musil. Za vydání žádají 50 000 dolarů.

12. prosince

Mezi medikamenty by měly být zařazeny i přípravky s výtažky z konopí. Potřebují je např. onkologičtí pacienti a epileptici.

13. prosince

Krabičky s cigaretami budou "zdobeny" fotografií muže na pitevním stole, zkažených zubů a rakovinou napadených plic.

14. prosince

V Praze byl na letišti zatčen Švéd libanonského původu. Americká FBI jej podezírá ze spojení s teroristy Al-Kajdy.

16. prosince

Někteří Rakušané se bouří proti reklamě, která láká do Česka turisty heslem: "Mozart verweilte 5x in Tschechien ?Und Sie?" Vadí jim, že v té době jsme byli součástí Rakouské říše a jmenovali jsme se Böhmen.

17. prosince

Kromě rychlíku, který je v době voleb bude vozit k voličům, budou mít lidovci i své noviny. Půjčí si na to 43 milionů korun.

18. prosince

Lidem s jiným sexuálním zaměřením bylo ve Sněmovně povoleno registrované partnerství.

19. prosince

Řidičům, kteří odjedou od nehody, hrozí vinou administrativní chyby jen tisícikorunová pokuta!

20. prosince

Obyvatelé území, která hraničí s Německem, by dávali jako sousedům přednost Slovákům, Francouzům a Angličanům. Nejméně oblíbenou národností jsou Romové.

21. prosince

Senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík jsou terčem hrozeb: anonymové jim hrozí smrtí za to, že chtějí prosadit zákaz propagace komunismu.

22. prosince

Legendární český výsadkář generál Rudolf Pernický zemřel ve věku 90 let. Byl hrdinou II. světové války: školil parašutisty a byl vysazen na území protektorátu jako velitel skupiny Tungsten. Za toto hrdinství byl komunisty odměněn dvanácti lety vězení.

23. prosince

Národní knihovna koupila od Plzeňského biskupství tzv. odpustkový list z roku 1454.

27. prosince

Na Štědrý den poslali Češi skoro 60 milionů textových zpráv! Největší frmol byl v době po nadílce - mezi 19.45 až 20.45 hod.

29. prosince

Česko patří mezi země s nejmenší spotřebou vody. Přispívá k tomu nejen vlídné klima, ale také ochota vodou šetřit. Lepší než my jsou např. Dánsko a Lucembursko.

30. prosince

Na jednoho z nejbohatších českých podnikatelů Tomáše Pitra byl vydán zatykač. Hledaný dluží státu kvůli daňovým únikům několik desítek milionů korun.

31. prosince

Jen čtvrtina Čechů se domnívá, že jejich domácnost je chudá. Vnímání úrovně vybavení a denního života se mění podle rostoucích příjmů a vzdělání.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012