Budiž čest dětským lékařům

Vzpomínka na slavnostní odhalení busty prof. MUDr. Jiřího Brdlíka ? jednoho z prvních českých dětských lékařů
Prosinec je měsíc vánočních svátků ? především svátků dětí. Proto chci vzpomenout osobnosti českého lékaře p. prof. Brdlíka, který se narodil 24. 10. 1883. Po maturitě na Akademickém gymnáziu a promoci na české lékařské fakultě tehdy ještě Univerzity Karlo-Ferdinandovy v r. 1911 nastoupil jako nejprve neplacený, posléze placený asistent na mladou vzniklou 1903 Dětskou kliniku České lékařské fakulty. V r. 1919 nezaváhal a jako nejmladší odjel se skupinou lékařů ? profesorů a docentů do Bratislavy, kde založili tamější lékařskou fakultu. Stal se na ní mimořádným profesorem a přednostou dětské kliniky. V r. 1920 řádným profesorem. V akademickém roce 1927/28 zastával místo rektora Komenského univerzity. Slovenská pediatrie si prof. MUDr. J. Brdlíka u vědomí jeho zakladatelské práce velmi váží. Po návratu do Prahy v r. 1930 začal působit v Nalezinci, poté se stal přednostou Kliniky novorozenců, 1932 přednostou 1. a o tři roky později 2. dětské kliniky. Po válečné přestávce pokračoval v práci v čele 2. dětské kliniky. Do důchodu odešel v r. 1957. Patří pro svůj život, který od mládí byl službou těm nejbezbrannějším ? dětem ? k zakladatelům moderní pediatrie.
Prof. J. Koutecký cítil dlouhá léta nejen jako akademický funkcionář, ale i osobně dluh vůči kolegovi a člověku, který obětavě pracoval pro vědu dlouhých čtyřicet šest let. V letošním roce se mu podařilo dluh nejenom osobní profesorovi J. Brdlíkovi splatit. V pěkném říjnovém odpoledni jsme mohli spatřit tvář člověka, který stál u počátků československého dětského lékařství. Stalo se tak 18. října 2005, dlouhých 40 let po jeho smrti. Busta mladé výtvarnice Moniky Havlíčkové, asistentky sochařského ateliéru prof. J. Beránka na Vysoké škole umělecko-průmyslové zdobí nároží domu č. 1 na Malostranském nábřeží, kde prof. J. Brdlík bydlel od r. 1931 až do své smrti 1965. "Tam žil, pracoval, přemýšlel, radoval se a někdy byl i smutný," řekl ve svém projevu prof. J. Koutecký a já vzpomněla na dávnou větu mé venkovské babičky: "Nic není v životě horší, než dívat se do hrobu vlastního dítěte." První dítě jí zemřelo několik měsíců po porodu. Dětští lékaři ? ti z rodu profesora J. Brdlíka, J. Kouteckého a další o tom také vědí své. Budiž jim čest!
Laskavým mecenášem, který umožnil vytvoření busty, byl ing. Jiří Michal, generální ředitel Zentivy. Inspirací mé podzimní vzpomínky je text projevu prof. MUDr. J. Kouteckého při odhalení busty v říjnu 2005.
PhDr. Jana VolfováHistorička
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad