Rybí pozdrav z Holandska

12 2005 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Bohatství slovní zásoby v různých jazycích závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je i frekvence určitých pojmů. Konkrétně řečeno, ač v českých vodách nepluje tolik druhů ryb jako v holandských (naším handicapem je, že nemáme moře), i tak máme přehršli úsloví s tímto živočišným druhem obecně spojených a s holandštinou společných, například:

je němý jako ryba, plave jako ryba, není ryba jako ryba, je jako ryba ve vodě / je jako ryba na suchu, má rybí krev, je zdravý jako ryba, není ani ryba ani rak...

Holandský jazyk (když už je všude kolem tolik vody) se ale logicky zabývá rybami podrobněji.

My říkáme nosit dříví do lesa, Holanďané (ne)chodí chytat ryby u rybáře. Když u nás, a zůstaňme ještě u dřeva, i mistr tesař se utne, u nich je to zase voda: i dobrému rybáři ryba vyklouzne.

My (a nejen ve sportu) s obavou voláme: neříkej hop! dokud jsi nepřeskočil, Holanďanům je vlastní zas jejich opatrná politika: nekřič ryba! dokud jsi ji nechytil. Když Holanďan loví mimo síť, či za sítí, přijde Čech s křížkem po funuse nebo, s prominutím, utře hubu. A když je někdo falešný / mazaný jako liška, tak pro něho Holanďani mají stejné přívlastky, avšak je jim bližší jiný živočišný druh: falešná /mazaná kreveta, stejně jako pokud je někdo levý jako šavle, tak je nakřivo jako krab. Když my posíláme někoho k čertu, oni ho posílají ke žralokům. A když Holanďanům něco nestojí ani za žraločí ploutev, nám to nestojí ani za... ehm, doplňte si sami. Ale ohledně ryb skórujeme aspoň v jednom případě (viz výše): my říkáme ani ryba, ani rak, ale v Holandsku jde o všeobecnější záběr: ani maso, ani ryba. Touto úvahou nehodlám rybařit, čili usilovat o pochvalu, ale i malé ryby jsou sladké ryby, česky si to snadno doplníte sami...

A nazávěr jedna rybí pochoutka:

Mazaná falešná kreveta.

*1 balení surimi tyčinek (jak známo, nejde o krabí maso, ale hmotu z ryb, a jak víme, "ryba není rak")

* mojonéza podle chuti (nejlepší je domácí: umícháme vaječné žloutky, olej, citron a sůl)

* červený grapefruit (možno nahradit pomerančem).

Postup: tyčinky rozebereme na nepravidelné kousky, grapefruit oloupeme, zbavíme i bílé "kůžičky" a pokrájíme na kousky. Vše promícháme s majonézou (můžeme přidat i kopr.) Necháme vychladit a podáváme s čerstvým pečivem.

Michaela Swinkels-Nováková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012