Vrabec a domino

12 2005 Aktuality česky
obálka čísla

Existuje holandské rčení " potěšil ho mrtvý vrabec" ve smyslu "raduje se kvůli hlouposti".

Nuže, zdá se, že toto rčení v naší době již neplatí.

Ve městě Leeuwarden vlétl vrabec do budovy Frisian Expo Centre v době, kdy vrcholily přípravy na takzvaný Domino Day, čili pokus o rekord postavením řady z více než 4 milionů dominových kostek. Vrabec, který se snažil uniknout, jich v panice 23 tisíc pokácel... Rozzuření soutěžící na něj zahájili honbu, která vyvrcholila výstřelem ze vzduchovky a ukončila tak život nebohého vrabčáka. Politováníhodné... Ale co se dělo potom, to už patří do kategorie absurdit.

Ochránci zvířat, ostatní zelení, vegetariáni i veganisté a další (neorganizovaní) vystoupili kvůli "vrahům" jako jeden muž. Okamžitě byla na památku vrabce vytvořena webová stránka (www.dodemus.nl), na kterou došly tisíce a tisíce kondolencí (nevím, jestli jich bylo 23 tisíc). Mnozí přispěvatelé ptáčka litovali a skutečně kondolovali (nebylo úplně jasné komu přesně). Jiní šli dále: Domino Day prohlásili za Den Debilů. Jeden DJ vypsal odměnu 3 000 eur pro toho, komu se podaří dominovou hru zkazit. (O získání prémie se pokusili dva doručovatelé pizzy, v krabicích s pizzou umístili devatenáct myší... Byli však odhaleni.) Ale našli se i takoví, kdo "pachateli" atentátu na vrabce hrozili smrtí!

Na druhé straně spektra vystupovali ti, kteří poukazovali na vlnu tsunami, zemětřesení v Pakistánu, tornáda Katrina a Wilma, globální oteplování, AIDS, ozonové díry, ptačí chřipku atd. Další aktivisté zase poukazovali na to, že kdoví kolik ubohých žížal a much měl ten vrabec na svědomí! A samozřejmě nemohli chybět ani profesionální bojovníci za mír, kteří celou věc hned začali politizovat: jen se podívejte, kolik dětí na zemi denně umírá hladem, kolik lidí umírá v Iráku, jak Američané zacházejí s vězni v Abu Gharib ? a nechali se slyšet i kritici muslimských a dalších teroristů, Bin Ladina, Volkerta de Graafa (vrah holandského politika Pima Fortuyna), Mohameda Bouyeri (vrah filmaře Theo van Gogha), ale všichni z tohoto tábora se vzácně shodli na jednom: za všechno může "ten největší světový padouch" G.W.Bush. "Pro tento svět už není žádná naděje...", lkali.

Co z toho všeho vyplývá?

Můj názor je, že v tomto kontextu živý tvor je důležitější než nějaká hloupá hra či pokus o rekord. Ale rozměr, který reakce nabraly, je obludný.

Michaela Swinkels - Nováková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012