Česká filharmonie na cestách

Česká filharmonie měla za sebou pět koncertů z plánovaných 12 letošního japonského turné. V Nagoji, Kawasaki, Osace, Tokiu i Kanazavě bylo přijetí orchestru tradičně velmi vřelé a všechny sály byly prakticky vyprodány. ČF nepřijela tentokrát hrát do Japonska jen český repertoár, právě prvních pět koncertů, které dirigoval Charles Dutoit (zastavil se těsně před turné i na dva společné koncerty v Praze) se neslo ve znamení skladeb S. Prokofjeva, I. Stravinského a P. I. Čajkovského. Zbytek turné dirigoval šéfdirigent České filharmonie Zdeněk Mácal. Část turné absolvoval společně s orchestrem štáb Zpravodajství České televize a tým režiséra Igora Chauna, který právě během turné natáčel první minuty dokumentu o ČF. Daniel Sobotka
Položili jsme režiséru Igoru Chaunovi několik otázek. Jeho odpovědi se vyvinuly ve spontánní fejeton.
Jsem poprvé v Japonsku a je to jako vidět poprvé dobrý fantastický film. Nejprve jsem si říkal - jak tu ti lidé mohou žít? V té změti mrakodrapů,tísnících se domečků, třípatrových silnic, továren, reklamních světýlek a všudypřítomné valící se lidské masy? Po pár dnech jsem docela užasl, ono sejim totiž žije dobře. Je to neuvěřitelně precizně organizovaná země, do každičkého detailu, a to vše s velkou slušností a základní lidskou pokorou. Mohli bychom se od nich hodně co učit. - Ale netočím o Japonsku, natáčím o České filharmonii, která je tady na velkém koncertním turné. Byl bych rád, kdyby ten dokument byl lidský a představil Filharmonii jako živý organismus, různorodé lidi, kteří tvoří dohromady jeden výborný umělecký celek. Podtitulnašeho dokumentu zní PRVÝ LIDOVÝ DOKUMENT o České filharmonii. Není to z mé hlavy, je to záměr pana ředitele Riedlbaucha. Prostě ukázat členy orchestru jinak, než je běžně zvykem.
Přidali jsme se ve tříčlenném štábu k tělesu a vyrazili do Japonska. Je to prvá destinace, měli bychom ukázat orchestr na různých cestách po světě i při hraní v Česku, práce bude trvat téměř rok. Ale už materiál tady v Japonsku by téměř vydal na samostatný film. Členové orchestru se nám pomalu otevírají a někteří se svěřují se svou obavou z médií. Hráč na bicí mi řekl, že dokumentu není podle něj třeba, že diváka v galerii také nezajímá malíř v trenýrkách, ale jeho obraz. Že oni by měli zůstat skryti. Řekl jsem mu, že to je krásný příměr a jestli by mi ho neřekl na kameru. Povedlo se. Tak se den po dni s orchestrem sžíváme, zvykají si na nás. Zaznamenáváme jednotlivé koncerty v krásných halách v Tokyu, Kawasaki, Ósace nebo Nagoji, a také nadšené reakce místních posluchačů.. Natáčíme muzikanty při hraní na pódiu, ale i při spoustě běžných úkonů v hotelu nebo na cestách. Podoba dokumentu se pomalu noří z neznáma. Jako obvykle bych chtěl diváka i tak trochu pobavit. Ale také vzdát hold neuvěřitelné práci, kterou filharmonici odvádějí. Jednak v rovině umělecké reprezentace, protože jsou skutečnými a skvělými vyslanci naší republiky, ale také je obdivuji po stránce fyzické, protože program je velice náročný, přesun střídá koncert, téměř každou noc v jiném hotelu, bus, vlak, letadlo, zkouška, koncert, hotel. Běžný divák nebo posluchač by právě tohle měl z našeho dokumentu vyčíst. Jsem za tuto příležitost vděčný. (A k tomu jsem si ještě mohl dát s kolegy pravé nefalšované suši v pravé nefalšované japonské hospodě.) Opět jsem jednou rád, že jsem filmař a pokusím se ten zážitek přenést na diváka. Dokument vzniká v koprodukci s Českou televizí a měl by být dokončen ve druhé polovině příštího roku.Váš Igor Chaun
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad