Stalo se v Listopadu

12 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. listopadu

Personální spisy příslušníků komunistické tajné služby by v budoucnu neměly být utajované a nebylo by je ani možné zničit. Údajně o tom jedná ministerstvo vnitra.

2. listopadu

Jen do konce prosince mohou lidé, kterým komunisti ukradli půdu, žádat náhradní pozemky. Později jim bude vyplácena finanční náhrada.

3. listopadu

Novým ministrem zdravotnictví se stane MUDr. David Rath, kterého už dva týdny odmítá prezident Klaus jmenovat kvůli střetu zájmů. Rath odstoupí z funkce šéfa Lékařské komory.

4. listopadu

Čeští Romové se snad dočkají památníku jejich utrpení v Letech u Písku. V blízkosti místa bývalého koncentračního tábora stále stojí vepřín.

5. listopadu

Vláda uvažuje o zrušení územních limitů těžby hnědého uhlí. Požádali o to horníci v Mostě.

7. listopadu

Desítky dobrovolníků se chystají do beskydských lesů. Jejich úkolem je chránit vlky před pytláky.

8. listopadu

Spor mezi Českou republikou a Kubou se vyostřuje. Kubánští představitelé v Praze prohlásili, že "veškerý kubánský disent je vykonstruovaný, najatý Spojenými státy a kubánský lid mrzí, že tyto lidi česká vláda podporuje!".

9. listopadu

Během běžné hlídky na severu Kosova byl postřelen český příslušník mezinárodní mise KFOR. Přestřelka se rozpoutala s Albánci kvůli krádeži dřeva.

10. listopadu

Střední školy a gymnázia dostávají poštou knihu "Osvětim, fakta versus fikce", která popírá holocaust. Policie věc šetří.

11. listopadu

Evropská unie řeší spor o slavné Karlovarské oplatky. Sudetští Němci tvrdí, že jde o tradiční pečivo odsunutých obyvatel z českého pohraničí.

12. listopadu

Opoziční ODS údajně dostávala peníze od Všeobecné zdravotní pojišťovny a platila z nich svou publikační činnost.

13. listopadu

Exprezident Bill Clinton se v Praze účastnil konference mezinárodního Madridského klubu. Prohlásil, že miluje Prahu a Václava Havla a nemůže si nechat ujít příležitost přijet k nám.

14. listopadu

Každý šestý zákonodárce se setkal s prosbou, aby za úplatu něco zařídil nebo ovlivnil. Každý dvacátý úplatek přijal.

15. listopadu

Expremiér Miloš Zeman chystá další knihu. Po bestselleru "Jak jsem se mýlil v politice" píše "Vzestup a pád české sociální demokracie".

16. listopadu

Vakcíny na chřipku některé lékárny ani nedostaly, v jiných bylo k dispozici jen pár balení. Kolem ptačí chřipky se i u nás rozpoutala panika.

17. listopadu

Tisíce mladých lidí protestovaly proti rostoucímu vlivu komunistů v české společnosti. Mj. utvořily živý řetěz mezi Pečkovým palácem (kde mělo sídlo gestapo) a současným sídlem KSČM. V rukách mladých lidí svítily svíčky.

18. listopadu

Nijak zvlášť známá křesťanská sportovní jednota Orel (17 000 členů) dostane díky lobování v parlamentu dotaci plných sto miliónů korun. Desetkrát větší Sokol jen něco přes deset.

19. listopadu

Ministr kultury Vítězslav Jandák se stal po stech dnech svého působení nejoblíbenějším českým politikem. Lidé oceňují jeho lidový slovník a rychlost v rozhodování.

20. listopadu

Komunisté se rozhodli, že na předvolební agitace v rámci voleb do Sněmovny a Senátu vynaloží 22 milionů korun. Na billboardech chtějí ukázat chyby současnosti a poradit, jak je za jejich pomoci napravit!

21. listopadu

Prezident Václav Klaus se rozčílil, když mu radní Prahy 15 ukazovali nové hřiště podle norem Evropské unie. Podivil se, že si lidí nechají takto diktovat a nedrží na protest kvůli tomu hladovku!

23. listopadu

Účastníci letní technoparty, na které musela zasáhnout policie, se nedostavili k šetření. Podali sice trestní oznámení na policisty, ale nejsou k sehnání.

24. listopadu

V Praze 10 je Vietnamská vesnice. Oficiálně je na tomto místě velkoobchodní tržnice s uličkami. Češi se tam běžně nedostanou, život čínské a vietnamské komunity chrání brána a stráž.

25. listopadu

Podporu komunistického návrhu na okamžité zrušení lustračního zákona odvolal po 24 hodinách premiér Paroubek s tím, že to může ještě rok či dva počkat.

26. listopadu

Sněmovna má rozhodnout o tom, zda bude policie moci vykázat pachatele domácího násilí z domu či bytu, kde žije s obětí. Zatím vždycky utíkaly oběti a násilníci zůstávali doma se vším zařízením a v pohodlí.

27. listopadu

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny si od 1. ledna bude hledat novou ředitelku.

28. listopadu

Občanská demokratická strana o víkendu odtajnila svůj plán ekonomické reformy. Rovnou daň, rovný důchod a státem zaručený příjem.Odvolává se na práva nejchudších a nejpotřebnějších.

29. listopadu

Česká měna prolomila úroveň 29 korun za 1 euro. To je nejsilnější kurz za poslední tři a půl roku.

30. listopadu

Kdo chce bez problémů pracovat v Rakousku, měl by umět hrát kopanou. Amatéři jsou žádáni v "bramborové lize" a dostávají peníze na ruku od místních podnikatelů.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012