Slovo šéfredaktorky - Prosincové

12 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

PŘEDVÁNOČNÍ

Jsem šťastný člověk.

Mám co jíst, mám střechu nad hlavou, mám krásnou práci. Mám celkem hodné děti i vnoučata ? a dokonce už jednoho šikovného pravnoučka (vnuka mé nedávno předčasně zesnulé sestry), který mi ve svých 13 letech dokázal perfektně nainstalovat domů internet. Jiná věc je, že mi fungoval jen jeden den, za což Vojta nemůže, za to asi může počítač, který je "ze starého železa". Vojta s ním sice učinil divy ? pracoval na tom dva dlouhé večery, vyměnil v něm různé "romky" a jiné potřebnosti, vložil nové Windows a zdálo se, že je to OK. No nic, asi budu muset skutečně koupit jiný PC... A v tom je háček, neboť kde na něj vzít peníze... což je zase negativní stránka mého života s krásnou, leč ryze dobrovolnickou prací pro Český dialog.

Další můj problém je nedostatek času. Jak ráda bych dopsala to množství článků i knížek, které se mi jako počínající vrší v tom počítači, který mi nechce dobře pracovat...

Jak ráda bych poseděla s přáteli ? jen tak, na kus řeči. Ale kdy, když uzávěrka stíhá uzávěrku, administrativa není nikdy hotová...

Také mne samozřejmě velice bolí politická situace. Přesvědčila jsem se o tom, že tzv. média jsou zřejmě stejně zkorumpovaná jako naši politici. Každý týden v neděli (ale i jindy) můžete v naší TV vidět a slyšet zástupce komunistů, socialistů, ODS a lidovců.. Nikoho dalšího. Malé a nové strany jakoby neexistovaly. Stejné je to v tisku.

Kdy byl naposledy v novinách článek či rozhovor s Vladimírem Hučínem, s Janem Šináglem, Čestmírem Hofhanzlem, Jaromírem Šetinou, článek o Humanistickém hnutí, o Hnutí za přímou demokracii a o mnoha dalších výrazných aktivistech a organizacích, kteří a které "nejedou" s vládním trendem zavděčit se populisticky voličům a přitom si tiše "hrabat pod sebe"?

Ano, mluvilo se dnes ? 20. 11. - v naší TV o posledním z mnoha politických a ekonomických skandálů, tedy rozkrádaček. Pozemkový fond, složený ze zástupců vážených pánů straníků nevrátil pozemky restituentům jak měl v pracovní náplni, nýbrž je za babku (zřejmě "malá domů") prodal spekulantům. A co na to televizní hvězdy ? socialista Zaorálek a pravicový (ODS) předseda Parlamentu Sobotka? No, že by se to mělo vyšetřit. A pak si navzájem vyčítali, která že to strana za to může. (Obě!)

A pak tu máme "razantnost" našeho premiéra. Této vlastnosti si cení mnoho jedinců z celé naší krásné vlasti, jimž bohužel nebylo dáno tolik, aby rozpoznali, že jde o mámení předešlým komunismem, kdy bylo zakázáno myslet. Mnozí touží po silném jedinci, který za ně veškeré problémy vyřeší. A on to také slibuje. Spojí se proto třeba nejen s komunisty, ale i s Marťany, když to bude třeba, říká.

Nicméně, blíží se Vánoce. Ráda bych napsala něco hezkého. Třeba to, že bychom si měli vážit moudrosti praotce Čecha, který nás přivedl do srdce Evropy, kde nebývá moc zemětřesení, ani hurikánů, že nemáme hlad a že jsme vlastně šťastní lidé...

Přála bych sobě i všem lidem na světě, aby mohli žít ve svobodě, v radosti a pohodě a aby k tomu nepotřebovali žádné "vůdce", na kterých by viseli jako na spasitelích. Aby si uvědomili, že každá bytost má v sobě pozitivní schopnosti jak řešit problémy, které jsou nedílnou součástí života. Tak ať se postaví na vlastní nohy a potěší se zjištěním, jak je krásné rozhodovat sám o sobě. A také, aby přísně kontrolovali, jak pracují jejich zaměstnanci, které platí ze svých daní, což je nejen byrokratickou rakovinou rozbujelá státní správa za sedmileté (och, ach!!!) vlády socialistů, ale i její přední, střední i zadní představitelé.

Přeji Vám krásné vánoce a šťastný nový rok. Vaše Eva Střížovská

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012