Eva Markusová-Roubíčková de Mendez, honorární konzulka ČR v Guatemale

Narodila se 15. 6. 1934 v Praze. Z Československa odešla v roce 1941 spolu se svou matkou a strýcem, který posléze pracoval jako sládek v pivovaru v Ekvádoru. Později se rodina přestěhovala do Guatemaly, kde Eva vystudovala školu pro cizojazyčné sekretářky a poté práva. Působila více než dvacet let v advokátní kanceláři.
V roce 1954 se provdala za guatemalského advokáta Marciala Mendeze Montenegra, se kterým má 4 dcery. Její manžel zastával vysoké státní funkce, byl mimo jiné předsedou Nejvyššího soudu, generálním prokurátorem, ministrem vnitra. Zemřel v prosinci 1973. Jeho bratr Julio Cesar Mendez Montenegro byl prezidentem Guatemaly v letech 1966-1970 a poté velvyslancem Guatemaly v Mexiku. Také další příbuzní z manželovy rodiny zastávají státní a diplomatické funkce.
Eva Markusová-Roubíčková hovořila několika jazyky, byla zakládající členkou Asociace manželek guatemalských advokátů, v roce 1974 byla prezidentkou a později členkou poradního výboru této asociace. V letech 1966 - 1970 pracovala ad-honorem v Úřadu manželky prezidenta republiky v oddělení pro koordinaci a realizaci sociálních projektů. Byla iniciátorkou četných charitativních a sociálních programů na pomoc ekonomicky slabým vrstvám a indiánskému obyvatelstvu.
Paní Markusová-Roubíčková se vždy cítila spjata se svou mateřskou zemí, ačkoliv mezi pravicovou Guatemalou a komunisty ovládaným Československem neexistovaly žádné oficiální styky. Nicméně i tenkrát často do staré vlasti přijížděla navštěvovat své příbuzné.
Ihned po listopadu 1989 projevila zájem o zastupování zájmů našeho státu v Guatemalské republice, podílela se značnou měrou na šíření informovanosti guatemalské veřejnosti o historii, tradicích a aktuálním dění u nás a napomáhala navazování kontaktů mezi oběma zeměmi.
V říjnu 1993 byla u příležitosti návštěvy předsedy vlády Václava Klause oficiálně uvedena do funkce honorární konzulky České republiky. S maximálním nasazením reprezentovala české zájmy v Guatemale. Byla rovněž iniciátorkou ustavení krajanského sdružení, jež je seskupeno kolem honorárního konzulátu.
V roce 1996 uspořádala zájezd potomků českých vystěhovalců do ČR a v roce 1997 byla z jejího podnětu shromážděna finanční pomoc na povodňové konto v ČR ve výši 3.500 USD. V oblasti kultury organizovala také např. Týden českého filmu v hlavním městě Guatemaly a koncert české klasické hudby. Z Česka přivezla partitury, které guatemalští hudební umělci nastudovali a interpretovali. Koncert byl sponzorován českými krajany a jejich firmami. Konzulka se rovněž podílela na úspěšném jednání o uzavření obchodní dohody mezi ČR a Guatemalou v roce 1997.
Osobnost honorární konzulky a její kontakty na nejvyšších státních i soukromých institucích měly rozhodující podíl na vynikající reprezentaci České republiky v Guatemale.
Od ministra zahraničí ČR dostala cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě.
(Podle materiálu MZV ČR)
Bohužel, Eva Markusová-Roubíčková
de Mendez, zemřela koncem srpna 2001.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad