Stalo se v Září

11 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. října

V pražském sídle sociální demokracie se rozloučil s kolegy Stanislav Gross, který po třinácti letech končí s vysokou politikou. Byl ministrem vnitra a pak ministerským předsedou.

3. října

Nejdéle sloužící šéf parlamentní strany českých komunistů Miroslav Grebeníček odchází z politiky, protože podle svého názoru je pro svou stranu v předvolební době přítěží.

4. října

Bezpečnostní informační služba oznámila, že zaznamenala pokusy u převod peněz systémem "hawala", který používají muslimové a teroristické organizace.

5. října

Lidovci žádají, aby u nás bylo vypsáno referendum kvůli možnému přístupu Turecka do Evropské unie.

6. října

Reality show v soukromých televizích Nova a Prima byly důvodem k udělení milionových pokut kvůli závadnému obsahu a ohrožení morálky u dětí a mladistvých. 7. října

Na žádost amerického žalobce byl na Bahamách zadržen český podnikatel Viktor Kožený, který nejdříve u nás a pak v USA okradl lidi o miliardové částky.

10. října

Exprezident Václav Havel zahájil 9. ročník konference Forum 2000 o soužití různých kultur v globálním světě.

11. října

V rodině komunistického poslance Václava Exnera došlo k roztržce: jeho syn Martin podepsal petici "Zrušme komunisty". 12. října

Seychelské ostrovy nevydají do ČR uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který čelí žalobě kvůli podvodům a přípravě vraždy.

13. října

Nový ministr kultury Vítězslav Jandák ohlásil jako jednu ze svých priorit vybudování domu pro umělce-seniory.

14. října

Bývalý ředitel TV Nova a současný poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný byl v Bruselu zbaven imunity kvůli trestnímu stíhání. Obral stát na daních o 6,8 milionu korun.

15. října

Propukla panika kvůli nebezpečné ptačí chřipce a z lékáren zmizely všechny zásoby očkovacích látek proti normální chřipce.

17. října

Jen necelá polovina Čechů souhlasí s názorem, že komunistická strana je zločineckou organizací. Komunismus obhajují především lidé s nižším vzděláním a starší šedesáti let. Ti také věří, že strana bude obrozena.

18. října

V moravskoslezském kraji má začít stavět obří továrnu korejská automobilka Hyundai. V tomto regionu je velká nezaměstnanost a bohužel také hodně nekvalifikovaných lidí.

19. října

Na české politické scéně chybí strana, která by vyhovovala lidem mezi levicí a pravicí. Měla by být vedena odborníky a ne politickými hoštaplery.

21. října

Panika kolem ptačí chřipky sílí. Na trhu stále není vakcína, někde lidé začali nesmyslně ničit hnízda volně žijících ptáků.

24. října

Teleshoppingové firmy ztrácejí zákazníky, oproti loňskému roku je prokazatelný pokles o 35%. Kontroly totiž dokázaly, že velká část nabízených výrobků je dokonce životu nebezpečná.

22. října

Energicky se pustil do práce nový ministr zdravotnictví David Rath. Přivedl si sebou spolupracovníky z České lékařské komory.

25. října

Trvale stoupá zájem cizinců o studium na českých vysokých školách. Na univerzitě Karlově jich studuje 10%, po vstupu do EU se počet dál zvyšuje.

26. října

Rozhodnutím soudu byla po mnohaletých tahanicích Katedrála sv. Víta na Pražském hradě přiřčena českým katolíkům. Prezidentská kancelář se proti verdiktu ihned odvolala.

27. října

Asi 13 tisíc vysokoškolských studentů by mělo od začátku příštího roku dostávat sociální stipendium ve výši 1600 korun.

29. října

U příležitosti oslav vzniku republiky 28. října 1918 se prezident Klaus kriticky vyjádřil o současné vládě a svém úhlavním nepříteli – Evropské unii. Mnozí jeho projev kritizovali jako nevhodný v souvislosti s oslavami státního svátku.

31. října

V Havaně byla zakázána recepce u příležitosti vzniku samostatného Československa. Kubánské úřady ji označily za kontrarevoluční akci, protože se jí měly zúčastnit i manželky politických vězňů.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012