Slovo šéfredaktorky - Listopadové

11 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

V Česku, kde žiji, se mi líbí některé věci. Například to, že v měsíci listopadu opravdu padají listy ze stromů. Mám ráda ten čas. Občas se ráno objeví bílé mlhy, což znamená, že nevane žádný vítr. Vkročíte z domu do ulice, listí vám šustí pod nohama, projdete se parkem, pokud si na to uděláte čas a řeknete si, že "už je tu zase podzim a brzy budou Vánoce". A to je povzbudivé, protože musíte na ty Vánoce myslet, abyste se patřičně na to naladili a abyste vymysleli čím obdarujete své bližní. Nevím, jak je to o Vánocích v zahraničí, jmenovitě v USA, protože tam většinou jezdím v létě. Jen vím, že se tam všichni 25. 12. ráno vykulí v pyžamech z postelí a udělají velké "ách" nad tím, co najdou pod stromečkem.

Ale na to máme ještě čas. Teď je teprve listopad a představte si, že dnes dokonce sedmého! To znamená: VŘSR aneb Velká říjnová socialistická revoluce, kdy z lodě Aurory, kotvící v Sankt Petěrburgu kdosi vystřelil dělovou kouli a řekl PROLETÁŘI VŠECH ZEMÍ SPOJTE SE! A chudí ubožáci, vedení vzteklým psychopatem Leninem se vrhli vpřed a zahájili novou etapu v dějinách lidstva... ale to už nechme historikům a buďme rádi, že to máme víceméně za sebou. I když následky si sebou neseme a poneseme ještě moc a moc dlouho...

V tomto čísle z nedostatku místa chybí oblíbená rubrika Co nového u nás v Kocourkově. Totiž, bylo by na ni potřeba celé číslo 32 stran! Např.: máme nového ministra zdravotnictví. Už asi patnáctého či šestnáctého za šestnáct let, kdo by to spočítal! Jestli něco dobrého ve svém oboru učiní ještě nevíme, ale že je to manekýn a spratek arogantní, to už víme. Chtěl si ponechat i svou dosavadní funkci prezidenta lékařské komory, což se nelíbilo mnoha lidem včetně prezidenta státu. Toho fracek nazval vzteklým staříkem a i jinak poslal tím směrem další urážlivé výroky. Nakonec se prezidentství v komoře vzdal s jakousi podivnou podmínkou, že jeho nástupkyně nesmí vystupovat jako svéprávná bytost a ujal se řízení ministerstva zdravotnictví.

Jen abych nebyla nemocná!

Ministr zemědělství Zgarba je namočen až po uši v aféře laciného rozprodávání pozemků svým známým, které mají být následně prodány mnohonásobně dráž. Odstoupit nemíní, o ničem totiž nevěděl... chudinka, proč vlastně šel ministrovat, když má tak hloupou hlavu...

Pak máme také ministra spravedlnosti, také manekýna - spratka, který se rád producíruje na veřejnosti a který odeslal zpět do původní vlasti katarského prince poté, co nám tady poučil o sexuální výchově asi deset nezletilých dívek. A když se to nelíbilo státní zástupkyni, byla odvolána. Prostě – Kocourkov bují a bují.

Ale abych nebyla nespravedlivá, máme tu i pěkné události. Na řece Kamenici na Děčínsku byly vybudovány rybí přechody. Jde o to, že lososi, táhnoucí každoročně tímto směrem těžko překonávali překážku hráze v Edmuntově a Divoké soutěsce. Po téměř 2500 km dlouhé cestě z Atlantiku naráželi téměř před cílem na hráze. Ale tomu je teď konec. Díky Ministerstvu životního prostředí a firmě Vodní stavitelství z Českých Budějovic mohou lososi, ale i lipani a pstruzi cestovat jak je jim libo, nebo-li jak je táhne touha... Není to krásné? Je!

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012