Stalo se v srpnu

10 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Šéf ČSSD a bývalý předseda vlády S. Gross ztrácí důvěru i mezi kolegy ve středních Čechách, za které chce kandidovat ve volbách.

1. září

Prezident Václav Klaus se postavil proti ponechání části šumavské chráněné oblasti v původním stavu. Správa Národního parku chce nechat na přírodě, aby se sama vyrovnala s kůrovcem.

2. září

Na 65% Čechů je rok po vstupu země do Evropské unie spokojeno. Nenaplnila se děsivá varování ODS a prezidenta o našem pohlcení zahraničním kapitálem.

5. září

Jen pouhá třetina našich učitelů umí zacházet s počítačem. Zjistil to průzkum na základních a středních školách.

8. září

Smířlivým podáním rukou ukončili zástupci magistrátu a Romů v Olomouci spor, která propukl při sportovním utkání před pár dny. Rvačka na hřišti zlikvidovala snahu ukázat, že dokážeme spolu žít v míru.

9. září

Do oblasti péče o sociálně potřebné by od roku 2007 mělo přijít o třetinu víc peněz – tj. přes 13 miliard korun.

10. září

Radovan Krejčíř, podezřelý z plánování vraždy celníka a přípravy mnohamiliardových podvodů, byl objeven v daňovém ráji na Seychelských ostrovech. Policii utekl před třemi měsíci při domovní prohlídce své přepychové vily u Prahy.

12 . září

Podle názoru komentátora Luboše Palaty začíná prezident Klaus brát svou funkci jako vedlejší pracovní poměr a většinu času věnuje účasti na přednáškách a konferencích.

13. září

Předseda českých komunistů Miroslav Grebeníček oznámil, že končí ve funkci. Po dvanácti letech se objevily silné rozpory ve vedení o programové orientaci strany.

14. září

Prezident Václav Klaus byl v Izraeli přijat prezidentem Moše Kacavem. Prohlásil, že bude v EU žádat vyvážený postup ve vztahu k izraelsko-palestinským problémům.

15. září

Na pražském Karlově náměstí byl zastřelen střihač TV Nova Martin Velíšek, který se zastal obtěžované ženy. Dvaatřicetiletý muž projížděl parkem s kočárkem, ve kterém seděla jeho dcerka.

16. září

Obyvatelům Šternberka vadí, že K. Gottwald je dosud čestným občanem města. Ve městě probíhá bouřlivá diskuse.

17. září

Celkem 80% televizních diváků se nedívá na reklamy. Buď přepínají na jiný program nebo si odskočí do jiné místnosti.

19. září

V televizní diskusi se pohádal komunistický historik Ransdorf a politolog Doležal o to, zda Nikita Chruščov byl osvíceným komunistickým vůdcem.

21. září

Nejbohatším Čechem je Petr Kellner, vládce finanční skupiny PPF. Jeho majetek činí asi 30 miliard dolarů. V bývalých komunistických zemích je na 33. místě.

22. září

Poslanci po velkých a dramatických diskusích schválili zákon o zpřísnění trestů za dopravní přestupky. Kdo nastřádá 12 trestných bodů, přijde o řidičský průkaz.

23. září

Šéf KSČM M. Grebeníček žádá omluvu po šéfovi lidovců M. Kalouskovi, který o komunistech mluvil jako o zločinecké organizaci. Prý je to křivé obvinění a šíření nenávisti vůči opozici.

26. září

S. Gross (šéf ČSSD a bývalý ministerský předseda) končí s vrcholnou politikou. Chce se živit jako právník.

27. září

Na Vysoké škole ekonomické začal semestrální seminář Principy ekonomického myšlení. Přednášejícím je Václav Klaus, studentů bylo vybráno dvacet.

29. září

Nejvyšší státní zástupkyně M. Benešová prohrála svůj boj s ministrem spravedlnosti P. Němcem a bude odvolána. Popudila jej svými nekompromisními stanovisky.

30. září

V roce 1944 přestěhovali nacisté část zařízení z vídeňských zámků Schönbrunn a Hofburg na moravský zámek v Uherčicích. Rokokový nábytek bude na naše náklady zrekonstruován a vrácen do Rakouska.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012