Hovory bez hranic...

Na stránkách Českého dialogu již léta můžeme sledovat Hovory bez hranic, povídání o lidech u nás doma i o lidech, kteří jsou doma jinde ve světě, ale kořeny mají zde.
Poslouchám Radiožurnál. Je to můj každodenní průvodce a zaujala mne reportáž O českých dnech v Nebrasce (viz článek na str. 41 v čísle ČD 7-8 t. r.- pozn.red.). Je vidět, že Češi se umí bavit, dokáží dát o sobě vědět, ať je to u nás na Okoři, Křivoklátě, ve Strážnici, na Pernštejnských slavnostech, stejně jako v daleké Nebrasce.
V reportáži se říkalo, že řada mladých již neumí česky, ale soutěží ve znalostech o reálie České republiky,volba miss probíhá v krojích, soutěží se i v pojídání koláčů. Mám tyhle reportáže rád stejně jako články o krajanech nebo od krajanů v ČD.
Protože jsem malíř, zajímá mne celý život kulturní dění. U nás se od roku 1989 hodně změnilo. Rychlá privatizace, vlivy západní kultury, daleko širší spektrum kultury a vyžití, ale, je tu přece jenom jedno ale...
Dříve jsme měli celou řadu amatérských souborů, byla možnost zkoušet, vystupovat, vystavovat. Pro tyto účely byly vystaveny kulturní domy a činnost v nich byla dotována. V současné době se musí na provozování takové činnosti vydělat. Řada lidí však nemá dostatek finančních prostředků, řada podnikatelů a provozovatelů využila stávajících budov k rychlejšímu zbohatnutí. Z prostor pro balet je dnes herna, z dalších sázkové kanceláře, z výstavních prostor trh levného zboží, jinde se dům přebudoval na autosalon, někde se o dům léta soudí správcové konkurzní podstaty a čeká se, kdy objekt spadne.
U nás v Kladně asi takhle dopadne jediná galerie postavená za socialismu.
Byl jsem požádán, abych v Domě kultury v Kladně vytvořil monumentální nástěnnou malbu. Po patnáctiletém vedení domu nájemcem se ze zařízení zvolna stávala budova vhodná k pronajmutí komukoliv, hlavně, že se do ní nemuselo investovat. A teď přišel malý zázrak: našli se lidé, kteří v Domě kultury chtějí provozovat opravdu kulturu. Přes léto se objekt po 15 letech vymaloval, opravuje a renovuje se sociální zařízení a vnitřní vybavení. Nové vedení Domu kultury má zájem na tom, aby sem lidé rádi přicházeli, aby se jim zde líbilo.
Přeji pánům Muláčkovi a Tomáškovi, aby je neopustil elán, se kterým do projektu vstoupili, aby se jim podařilo sehnat dost financí od sponzorů.
V Domě kultury zůstal totiž snad jediný veliký sál pro téměř osmdesátitisícové město. (Z těch ostatních bývalých je v Kladně luxusní areál České spořitelny, prodejna nábytku a Jednoty. Jinak už zbývají pouze sportovní haly, ale ty se příliš na plesy, zábavy a kulturní pořady nehodí.
Tak až se vydáte do Kladna, snad vás mile překvapí zmrtvýchvstání Domu kultury na Kladně - Sítná. Doporučuji také návštěvu pěší zóny, zámku, medvědária, naučné stezky pro ekologickou výchovu a další, protože to všechno patří ke kultuře člověka, města i národa.
Přikládám fotografii o tom, jak začínám malovat. Je to velice pěkná práce, podobně jsem v roce 1993 maloval i na pěší zóně v norském Oslo.
Přemek PovondraHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad