Gratulujeme, spolupracujeme, čtěte!

9 2005 Ostatní česky
obálka čísla

Už rok jsou v provozu krajanské webové stránky na adrese www.krajane.net. K jejich vytvoření dal impuls Týden zahraničních Čechů v Praze na podzim 2003. Správy webu se ujalo Radio Praha - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí.

Co všechno stránky nabízejí? Především kompletní servis zpráv z českého prostředí, které se nějak vztahují ke krajanům, hlavně z oblasti legislativní, a dál informace o významných krajanských akcích v ČR i v zahraničí. Pokud jde o dění v zahraničních komunitách, z některých zemí přichází dostatek informací (Sokol a SVU v Mnichově, Svaz Čechů v Chorvatsku), z jiných méně (USA, Kanada, Austrálie, Rakousko). To je škoda, protože jedním z cílů www.krajane.net je vytvořit širokou informační platformu, na které by se krajané vzájemně informovali o své činnosti. Aby americký Čech věděl o tom, co dělá volyňský Čech a naopak. A aby se o tom dozvěděl i český Čech!

Přitom publikovat na www.krajane.net je jednoduché. Stačí poslat stručnou zprávu o všem, co by mohlo zajímat ostatní, na adresu info@krajane.net. O ostatní už se postarají redaktoři Radia Praha. Vedle zpravodajského servisu stránky obsahují databázi krajanských spolků a médií na celém světě, odkazy na české krajanské instituce a informační servery, diskusi a dotazovnu, v níž je možno položit libovolný dotaz.

Co se návštěvnosti www.krajane.net týče, po půl roce fungování (prosinec 2004) dosahovala 50 návštěv denně, tj. cca 1500 návštěv měsíčně. V současné době je návštěvnost zhruba dvojnásobná. Je to hodně nebo málo? Těžko říci. Jisté je, že by to mohlo být víc. A proto - navštivte nás! A sledujete-li dění v krajanské komunitě, ať už jako přímý účastník nebo vzdálený pozorovatel, podělte se o vaše zážitky s námi i s ostatními návštěvníky www.krajane.net!

Miroslav Krupička

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012