Knížky

9 2005 Kultura česky
obálka čísla

Lidožrouti Oty Ulče

Tichomořské ostrovy, ztracené uprostřed oceánu, představují nepatrné kousky pevniny osídlené zanedbatelným počtem lidí, kteří hovoří mnoha jazyky. A tak komunikace mezi obyvateli jednotlivých ostrovů není jednoduchá. Spisovatel Ota Ulč to zažil na vlastní kůži a vypráví o tom barvitě a s vtipem. Setkal se v Pacifiku s úplně rozdílnými lidmi - od mírumilovných Polynésanů, kteří cizince uvítají jako v ráji, až po lidožroutské Melanésany. Když pátral po zvyklostech kanibalů, potkal i české krajany, kteří v hrůzostrašných končinách čile přežívají již několik desetiletí.

Autor se kromě svěžího reportérského vyprávění zamýšlí i nad budoucností těchto exotických zemí, které po studené válce ztratily strategický význam a nyní se potýkají s ekonomickými problémy a s vlivy globalizace. Vydalo nakladatelství ŠULC a spol., autorem půvabných ilustrací je Jiří Slíva.

Příhody Jendy Karase

Jak jsme se v našem časopise zmínili již mnohokrát, v chorvatském Daruvaru žije početná a velmi aktivní česká menšina. Každé dva týdny vydává časopis JEDNOTA (k nahlédnutí a půjčení v redakci), kde informuje o čilých aktivitách krajanského spolku a vydává publikace. Před koncem školního roku to je například příběh venkovského kluka, který zažije spoustu dobrodružství ve stylu populárních Foglarovek.

Autor Alois Daněk zasadil přímo detektivní zápletky do daruvarského prostředí, takže se čtenáři dozvědí spoustu zajímavostí z tohoto kraje.

Na sto padesáti stránkách čtenář nalezne zajímavé čtení a seznámí se i s řadou zcela praktických skautských pokynů pro život v přírodě. Autor obálky a ilustrátor je Darko Kokot.

Náhody a náhodičky s Marií Svatošovou

Karmelitánské nakladatelství vydalo útlou a půvabnou knížku čtyřiceti krátkých zamyšlení nad tzv. náhodami. Autorka zde na drobných příhodách i vážnějších událostech nabízí víru v Boha. Činí tak způsobem čtivým, vtipným. Přijmete, nepřijmete, vaše věc. I pro zaryté ateisty je to pěkná knížka do kapsy třeba do vlaku... a třeba uvěříte, že náhody neexistují...

Milada a Oldřich Radovi - Kniha o sklípkových klenbách - Das Buch von den Zellengewölben

Tato ojedinělá publikace pojednává o sklípkových klenbách - jejich konstrukci a rozšíření v Čechách, Německu, Polsku, Rakousku a dalších zemích Evropy. Autoři - manželé Milada a Oldřich Radovi - začali tuto publikaci připravovat již v roce 1958. Autorka pak toto souborné dílo dokončila sama v roce 1994.

Tato úplná a rozsáhlá publikace o sklípkových klenbách představuje první počin svého druhu v naší a zahraniční odborné literatuře. Knihu lze koupit v knihkupectví Academia nebo v Nakladatelství Jalna. Cena je 700 Kč. Rozsah 384 tiskové strany, bohatá původní dokumentace, 356 černobílých fotografií a 394 plány. Publikace vznikla za finanční podpory Grantové agentury České republiky. V současné době je k dispozici pouze v německém jazyce.

Nakl. Jalna, Valdštejnská 4, 118 00, P 1

tel.: 257 533 280, tel/fax: 257 533 281

email: jalna@jalna.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012