Stalo se v srpnu

9 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. srpna

Podnikatel František Příhoda, který byl v Rumunsku odsouzen na osm let vězení za podíl na vraždě tamního odborového předáka, utekl do vlasti. Na jeho hlavu vypsal na počátku jednání rumunský prokurátor odměnu 5000 dolarů.

2. srpna

Prezident Václav Klaus tvrdě odsoudil zásah policie proti davu na akci CzechTek. Dostal se tak do dalšího sporu s premiérem Paroubkem a policejním prezidentem Kolářem.

5. srpna

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek, gólman Otawy, se i ve svých čtyřiceti letech dostal do širšího výběru na olympijské hry v Turíně.

6. srpna

Technaři, kteří už několik dní protestují proti policejnímu zásahu na jejich tanečním mejdanu, přesvědčili o své nevině už i české senátory.

7. srpna

V Terezíně by mělo vyrůst golfové hřiště se vším zázemím. Město, proslulé jako bývalý koncentrační tábor a ghetto, dostane příspěvek od EU ve výši 7 milionů korun.

8. srpna

V Brně se koná proces s nejstarší autorkou "graffiti" - dvaapadesátiletou J. Hrabálkovou. Sprejerská babička popisuje zdi vulgárními politickými texty.

9. srpna

Na úplný začátek se vrací vyšetřování podvodných úvěrů v Komerční bance. Ve hře je 1,5 miliardy prošustrovaných korun.

10. srpna

Šéf ODS Mirek Topolánek se sešel s představiteli ultrapravicové nacionálně orientované Národní strany a údajně jim měl nabídnout povolební spolupráci.

12. srpna

V Ústí nad Labem byl zatčen italský mafián Luigi Patrone, který má na svědomí devět vražd, vydírání, obchod s drogami a zbraněmi. V nenápadném panelákovém bytě žil čtrnáct let!

13. srpna

Exprezident Václav Havel přijal tři zástupce příznivců technohudby a nabídl se jako prostředním jednání mezi nimi a vládou.

15. srpna

Vznikla nová Romská demokratická sociální strana, která kromě sociálních cílů chce také sjednotit akce mnoha dalších romských sdružení.

16. srpna

Zesnulého ministra kultury Pavla Dostála nahradil ve funkci epizodní herec Vítězslav Jandák.

18. srpna

Šéf ODS Mirek Topolánek konzultoval politické problémy s čestným předsedou této strany a současným prezidentem Václavem Klausem. Prezident je v silném nesouladu s českou vládou a ODS je opoziční stranou.

19. srpna

Oproti roku 1992 dávají letošní patnáctiletí přednost vlastnímu úspěchu před kamarádstvím. Rodiče už pro ně nejsou vzorem a nemluví jim do výběru budoucího povolání.

22. srpna

Letos přijíždí do České republiky rekordní počet turistů - do konce roku by jich mělo být 8,5 milionu. Utratí u nás přes 110 miliard korun. Největší zájem je už tradičně o pobyt v Praze.

23. srpna

Několik měsíců trval spor o osud katarského prince Hamída bin Abdal Sáního, obviněného z pohlavního zneužívání mladých dívek v Praze. Princ odjel se souhlasem ministra spravedlnosti P. Němce domů i přesto, že tady byl odsouzen za dva a půl roku vězení. Nejvyšší státní zástupkyně M. Benešová svůj boj prohrála a jde jí o kariéru.

24. srpna

Čínská bistra často nesplňují ani nejzákladnější hygienické předpisy. U nás si může kdokoli otevřít restauraci, aniž by znal zákony nebo hygienické podmínky činnosti.

25. srpna

Vláda premiéra Paroubka se omluvila Němcům, kteří bojovali proti nacismu a přesto byli po válce odsunuti nebo vystaveni různým perzekucím.

26. srpna

Manželé Havlovi prodávají svou vilu v Portugalsku, protože ji nevyužívají tak často, jak by si přáli. Letos tam přijeli po dvou letech na jediný týden.

30. srpna

Obcím docházejí peníze na sociální dávky. Pokud nedostanou příspěvek ze státní pokladny, přestanou opravovat chodníky, dětská hřiště nebo investovat do rozvoje místa.

31. srpna

Ministryně školství JUDr. Petra Buzková oznámila, že odejde z vysoké politiky a nebude tedy v příštích volbách kandidovat. Její životní styl i názory se rozcházejí s představou levicové sociálnědemokratické političky a v ČSSD byla často terčem velmi nevybíravých útoků především bývalého premiéra Zemana, který ji dokonce označil za "línou couru".

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012