Stalo se v červnu

7-8 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

5. Česko-americký tým výzkumníků v čele s Antonínem Bukovským a Martou Světlíkovou vyšlechtil lidské vajíčko. Tento objev může mít zásadní význam na léčení neplodnosti.

8. Česká televize začala rozesílat upomínky těm divákům, kteří jsou přihlášeni k poslechu televize, ale dluží menší či větší částku pěněz na poplatcích. Kampaň je veřejností zpochybňována. Jednak se netýká těch, kteří nejsou přihlášeni a neplatí vůbec, dále, když ten, kdo obdržel upomínku neprávem ji chce reklamovat, musí volat na speciální drahou telefonní linku. Na upomínkách vůbec není udáno období, za které účastník dluží.

9. Lidovci přišli s návrhem, aby napříště platy politiků určovali soudci. To proto, aby se zamezilo dlouhodobé kritice nehorázných požitků, které si politici určují sami. Politici se tomu však smějí.

10. V přímém televizním přenosu diváci přisoudili v anketě Největší Čech prvenství Karlu IV. Na druhém místě je Tomáš G. Masaryk, na třetím Václav Havel. Další jsou Jan Amos Komenský, Jan Žižka, Jan Werich, Jan Hus, Antonín Dvořák, Karel Čapek a Božena Němcová.

11. Trio velkých českých bank je v podezření z kartelové dohody ohledně poplatků. Úřad na ochranu hospodářské soutěže šetří, jestli se Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB dohodly na výši poplatků, které účtují svým klientům a zda-li nejde o zneužití dominantního postavení. Poplatky těchto bank jsou totiž velmi vysoké.

12. Český svaz bojovníků za svobodu vyloučil ze svých řad bývalého vězně nacistických táborů Oldřicha Stránského.Tento dříve vysoce postavený funkcionář svazu se údajně provinil proti stanovám - ve skutečnosti prosazoval smíření se sudetskými Němci.

13. Těsná většina poslanců, tedy 101 hlasů, podpořila vládu Jiřího Paroubka. Premiér před hlasováním nešetřil sliby. Např. o růstu HDP, menší dani rodinám s dětmi, větší měsíční mzdě zaměstnancům apod.

17. Na ministerstvu financí byl odhalen - díky deníku MF Dnes - milionový podvod. Vrcholní představitelé ministerstva připravili stát téměř o 50 milionů.

* Od 1. července budou zdraženy některé léky. Např. lék ke snižování hladiny cholesterolu, antidepresiva, lék na ischemickoou chorobu srdeční a mnohá další.

* Summit Evropské unie dnes zkrachoval. Evropští politici se nedohodli na rozpočtu Unie na roky 2007 až 2013. Klíčový byl postoj Britů, kteří nechtěli přistoupit na nabízení varianty řešení.

* Pod koly tramvaje zemřela v Praze na Barrandově jedenáctiletá dívka, když přecházela přes zebru. Tragédie se však nemusela stát. Řidiči tramvají na nebezpečnost tohoto místa několik let upozorňují. Odpovědný vysoký úředník Magistrátu však toto nebezpečí ignoroval a dokonce se i po neštěstí vyslovil v tom smyslu, že si za to mohla dívka sama. (Jestlipak by byl stejného názoru, jednalo-li by se o jeho dceru?)

18. Česká policie čelí dalšímu maléru. Po odhalení gangu Berdych a spol,. po útěku několika zadržených, po případu osmi vražd manželů Svobodových, které policie hodnotila jako přirozená úmrtí, zmizel dvacetičlennému komandu před nosem Radovan Krejčíř, podezřelý z miliardových podvodů a přípravy vraždy. Stalo se to při domovní prohlídce jeho vily, kde se našly miliardy v bankovkách.

* Londýnská firma, která zprostředkovává práci lékařů z východní Evropy v Británii, se je pokouší najít právě v Česku. Hledá zkušené anesteziology, radiology, kardiology, ortopedy a další.

21. Prezident Václav Klaus komentoval v MF Dnes současnou krizi v EU tím, že přerozdělovači prohráli. Vůbec mu to není líto, krizi pozoruje již dlouhou dobu, ale myslí si, že integrační proces bude pokračovat.

22. Premiér Paroubek žádá tresty za útěk miliardáře.Chce, aby policejní prezident Kolář ihned propustil muže, kteří selhali při zásahu a aby i on sám zvažoval svou odpovědnost.

* Vrah generála Heliodora Píky Karel Vaš, který za vraždu nebyl nikdy potretán, si zřejmě i polepší. Podle novely zákona bude mít totiž nárok na příspěvek dva a půl tisíce korun, který náleží odbojářům.Vaš totiž působil u čs. vojska v Sovětském svazu...

23. Evropský parlament schválil nový status svých poslanců. Díky němu budou mít od roku 2009 všichni Europoslanci stejný plat. Jeho výše byla určena na 7000 eur.

24. Podle nejnovější statistiky ubylo v Česku rozvodů a rodí se více dětí. Například oproti 1. čtvrtletí roku 2004 se narodilo v 1. čtvrtletí roku 2005 o 724 dětí více.

* Poslanci si opět v parlamentu zahráli svou oblíbenou hru na pokus o snižování svých výhod. A jako obvykle hru uzavřeli dohodou, že se nic snižovat nebude. Tedy, až na drobnou úpravu, kdy si budou muset vybrat, zda financovat svou cestu benzínovou kartou nebo použít služební vůz. Kromě KDU-ČSL, která se snižovacími návrhy přichází, byli všichni jednotně proti.

25. Prezident Václav Klaus převzal čestné občanství obce Lány - letního sídla českých prezidentů.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012